Szukaj

Więzi rodzinne redukują ryzyko depresji

Podziel się
Komentarze0

Według amerykańskiego badania, silne relacje dziadków i dorosłych wnuków redukują ryzyko depresji dla obu stron. Naukowcy z Boston College oparli się na danych pochodzących z ankiety przeprowadzonej na 3 i na 4 pokoleniu amerykańskich rodzin, w okresie od 1985 – 2004.Sara Moorman, współautorka badania, mówi: - Im większe jest wsparcie uczuciowe między dorosłymi wnukami i dziadkami, tym lepsze jest zdrowie psychiczne obu pokoleń.

Naukowcy przestudiowali dane 376 dziadków i 340 wnuków w wieku odpowiednio 77 lat i 31 lat przeciętnie.

Okazało się, że dziadkowie, u których odnotowano najsilniejsze objawy depresyjne z upływem czasu, to byli ci, którzy otrzymywali wsparcie, ale nie dawali nic w zamian. Natomiast objawy depresji były najmniejsze u dziadków i wnuków, którzy potrafili dawać i otrzymywać pomoc.


Moorman dodaje: - Trzeba zachęcać obydwa dorosłe pokolenia, aby angażowały się w ten typ wymiany, gdyż jest to skuteczny środek zapobiegania depresji u dorosłych.

Zdaniem badaczki ważne jest także, aby dać ludziom starszym możliwość zaangażowania się tę relację: należy przestać uważać, że najlepszym sposobem na okazanie im szacunku jest zaspokajanie ich wszystkich potrzeb. Osoby starsze także muszą czuć się potrzebne, niezbędne i niezależne.

Komentarze do: Więzi rodzinne redukują ryzyko depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz