Szukaj

Wielu chirurgów, którzy popełniają błędy medyczne, ma myśli samobójcze, według badania

Podziel się
Komentarze0

Pewne amerykańskie badanie sugeruje, że błędy medyczne, wypalenie zawodowe oraz depresja, prowadzą lekarzy chirurgów do poważnego rozważania samobójstwa, w dodatku to wszystko na poziomie wyższym niż wśród populacji generalnej. Są oni także mniej skłonni do poszukiwania profesjonalnej pomocy. Strach przed utracą pracy właśnie ma się przyczniać do tego, iż chirurdzy niechętnie uciekają się do pomocy terapii dotyczących zdrowia mentalnego, wyjaśnia badanie, w którym uczestniczyło blisko 8 000 chirurgów.Około 6% z nich przyznało, iż miało już myśli samobójcze; poziom ten wzrasta do 16% wśród tych chirurgów, którzy ostatnio popełnili jakiś błąd medyczny, nawet jeśli niemożliwym było stwierdzenie, czy naprawdę taki był tego powód. Jedynie jedna czwarta z tych, którzy zadeklarowali, iż mieli myśli samobójcze, przyznała także, iż poszukiwali pomocy profesjonalisty w tej dziedzinie.

W porównaniu, około 3% ludzi generalnie ma myśli samobójcze i 44% z nich idzie szukać profesjonalnej pomocy w dziedzinie zdrowia mentalnego, według innych badań.

Chirurdzy zgłosili poważne zaniepokojenie, jeśli chodzi o potencjalne reperkusje dla ich pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza, a wielu z nich ujawniło również, iż zażywają leki przeciwdepresyjne, zadeklarowała pani doktor Tait Shanafelt, z kliniki Mayo.

Doktor Robert Lehmberg, 63 lat, ujawnił, iż w jego przypadku była potrzebna interwencja jego bliskich, aby w końcu zgodził się on na leczenie głębokiej depresji oraz myśli samobójczych z nią związanych, wiele lat temu. Mimo, iż obawiał się on utraty pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza oraz bycia w pewien sposób „naznaczonym”, nic takiego się nie stało.


Dlatego też doktor Robert Lehmberg, stwierdza, że leki antydepresyjne oraz psychoterapia ogromnie mu pomogły. Praca od 60 do 80 godzin tygodniowo w klinice chirurgii estetycznej, bardzo obleganej zresztą, przyczyniła się do pojawienia się u niego depresji, ale doktor Lehmberg sprecyzował, iż bardzo zwracał uwagę na to, żeby unikać błędów medycznych.

Chirurdzy uczą się, iż pacjent jest ich odpowiedzialnością, kropka. Więc, tak, jeśli coś się dzieje źle, chirurdzy, których ja znam, odbierają to bardzo osobiście, mówi z przekonaniem doktor Robert Lehmberg.

Lekarz ten, który nie uczestniczył w omawianym tu badaniu, pracuje teraz na oddziale opieki paliatywnej i pomaga łagodzić cierpienia umierających ludzi.

Badanie to zostało opublikowane w styczniowej edycji przeglądu medycznego Archives of Surgery. Przeprowadzono je na zlecenie American College of Surgeons i zostało zrealizowane za pomocą sondażu wysłanego pocztą do członków stowarzyszenia. Odpowiedzi były anonimowe.

Chirurgów zapytywano o myśli samobójcze w ciągu ostatniego roku. Nie było pytania o ewentualne próby samobójcze, ale autorzy badania podkreślają, iż aż do 50% ludzi, którzy myślą o samobójstwie, także podejmuje takie próby.

Badanie to nie koncentruje się na dokładnych powodach, które wyjaśniłby przyczyny myśli samobójczych u chirurgów, ale sugeruje bardzo silnie występowanie depresji, wypalenia zawodowego oraz błędów medycznych, które miałyby być bardzo znaczącymi czynnikami w tego typu sytuacjach. Inne czynniki można także brać jednak pod uwagę. 

Rezultaty z tego samego badania opublikowane wcześniej pozwalają wierzyć, iż blisko 9% przepytanych osób popełniło ostatnio poważny błąd medyczny.

Komentarze do: Wielu chirurgów, którzy popełniają błędy medyczne, ma myśli samobójcze, według badania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz