Szukaj

Uczucie czy pożądanie? Poznasz to po ruchach gałek ocznych!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od pewnego czasu zaczynają zajmować się coraz bardziej oryginalnymi badaniami. Ostatnio zainteresowały ich nawet sprawy sercowe. Na Uniwersytecie w Chicago przeprowadzono badania dotyczące miłości od pierwszego wejrzenia i pożądania od pierwszego wejrzenia. Miłość i pożądanie są stanami emocjonalnymi i poznawczymi, które trudno od siebie odróżnić.

Badacze poradzili sobie z tym problemem. Według nich najważniejsze jest określenie, na czym skupia się wzrok, aby jednoznacznie stwierdzić, czy dana osoba kieruje się uczuciem romantycznym, czy pociągiem seksualnym.

Jeśli wzrok utkwiony jest w twarzy osoby nieznajomej to osoba patrząca widzi w tej osobie potencjalnego partnera do miłości romantycznej. Jeśli zaś widz skupia się na ciele osoby obserwowanej to mamy tutaj do czynienia z uczuciem pożądania seksualnego. Wzrok ten może być trudny do uchwycenia, zdarza się, że takie spojrzenie trwa tylko pół sekundy.

Na koniec zauważono również, że miłość i pożądanie seksualne aktywują różne obszary mózgu.

Dodatkowe badania

Ostatnio postanowiono rozszerzyć ten temat i przeprowadzono dodatkowe badania przy współpracy z Uniwersytetem Genewskim w Szwajcarii. Wykonano tam eksperyment, w którym wzięli udział studenci i studentki. Ich zadaniem było oglądanie czarnobiałych zdjęć z nieznajomymi osobami.

Zdjęcia przedstawiały młode pary heteroseksualne oraz atrakcyjne osoby płci przeciwnej, patrzące na kamerę. Zdjęcia nie zawierały nagości i erotyzmu.
Uczestnicy siedząc przed komputerem po zobaczeniu kolejnych zdjęć, musieli szybko stwierdzić, czy odczuwają pożądanie seksualne, czy miłość romantyczną.

Po badaniu okazało się, że jeśli wzrok był utkwiony w twarzy osoby na zdjęciu to odczuwana była miłość romantyczna, a wzrok na ciało sugerował pożądanie seksualne. Rezultaty były takie same dla obu płci.

Znaczenie badań w teorii i praktyce

Dzięki tym badaniom naukowcy chcą rozszerzyć teoretyczną wiedzę rozróżniającą miłość romantyczną od pożądania seksualnego. Poza tam osiągnięta wiedza powinna mieć znaczenie  teoretyczne i kliniczne w zakresie terapii par.

Komentarze do: Uczucie czy pożądanie? Poznasz to po ruchach gałek ocznych!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz