Szukaj

Jak zyskać pewność siebie?

Pewność siebie to bardzo ważna cecha w życiu każdego człowieka – dziecka, dorosłego, kobiety czy mężczyzny. Procentuje ona zarówno w  stosunkach towarzyskich, jak i w pracy, szczególnie takiej, gdzie stale mamy kontakt z ludźmi. Aby zyskać pewność siebie, wystarczy wprowadzić kilka zmian do swojej codzienności. Zobaczysz, że wszystko stanie się lepsze!

Jak zyskać pewność siebie?

Uwierz w siebie

Na początek uwierz w to, że jesteś naprawdę wyjątkowa. Na świecie nie ma takiej drugiej osoby, jesteś jedyna w swoim rodzaju – twój kod genetyczny, linie papilarne, rozkład piegów i pieprzyków są niepowtarzalne – i to jest piękne. Na pewno potrafisz robić coś, czego nikt inny nie umie – nie musi to być od razu wielka rzecz, zacznij od małych. Może jesteś dobrym słuchaczem i udzielasz pomocnych rad swoim przyjaciółkom? Pieczesz najlepszą szarlotkę pod słońcem? Albo umiesz zwijać język w trąbkę? Wypisz sobie na kartce i powieś nad łóżkiem albo noś w portfelu.

Pożegnaj strach

Przebywając wśród innych ludzi często boisz się odezwać w obawie, że zostaniesz wyśmiana lub zignorowana? To błąd! Twoja opinia ma znaczenie i na pewno zainteresuje mnóstwo osób. Może podczas rozmowy powiesz coś, o czym nikt inny nie miał pojęcia? Strach to tylko emocja i czasami wystarczy inaczej ją nazwać, żeby całkiem zmienić nastawienie do niej. Zastąp strach słowem „ciekawość”. Następnym razem, gdy będziesz bała się odezwać do miłego faceta, pomyśl „Ciekawe, czy mu się spodobam?” zamiast „Pewnie mu się nie spodobam”.  To naprawdę działa, a przy okazji lepiej poznasz samą siebie.

Wyznacz małe cele

Twoim marzeniem jest schudnąć albo dostać awans? Nie próbuj od razu wskoczyć z parteru na drugie piętro – idź schodami. Wyznacz małe cele i powoli je realizuj, a gdy coś nie wychodzi, nie zniechęcaj się. Powtarzaj „dam radę!” i zaczynaj od nowa. Chcesz schudnąć 10 kilo? Najpierw załóż, że w tydzień stracisz kilogram – to dużo łatwiejsze i brzmi lepiej, prawda? Jeśli natomiast marzy ci się zostać kierowniczką, podnoś stopniowo swoje kompetencje, zamiast narzekać, że nigdy nie awansujesz, bo nie znasz angielskiego. Po prostu zacznij się go uczyć!

Zadbaj o wygląd

Oczywiście, liczy się wnętrze. Ale każda kobieta czuje się lepiej, gdy jest świadoma, że dobrze wygląda. Zmień fryzurę, zacznij malować paznokcie, bezkształtne ciuchy zamień na te podkreślające nogi czy talię. Kup wreszcie tą krótką spódnicę, o której marzyłaś. Nie musisz wprowadzać rewolucyjnych zmian – nie farbuj włosów z czarnego na blond. Może to być coś, co będzie widoczne tylko dla ciebie, na przykład noszenie koronkowych majteczek. Mała rzecz, ale wiedząc, że masz na sobie seksowną bieliznę, uśmiechniesz się do siebie za każdym razem, gdy o tym pomyślisz.

Spraw sobie przyjemność i nagradzaj się

Należy ci się przecież coś od życia. Pamiętaj, żeby zawsze po osiągniętym sukcesie zrobić coś, co przynosi ci radość. Mogą to być zakupy, zjedzenie czekolady (tylko nie od razu połowy tabliczki), wybranie się do kina albo gorąca kąpiel z olejkami. Warto też spotkać się z przyjaciółką na „ploteczki”. Chociaż nie jest to zbyt uczciwe, wygadanie się na temat wrednej koleżanki z pracy zawsze pomaga. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić – co za dużo, to niezdrowo.  System nagród na pewno podniesie twoją pewność siebie i zmotywuje cię do dalszych działań.

Zaakceptuj siebie

Przestań porównywać się z innymi kobietami i wmawiać sobie, że są piękniejsze i mają lepsze życie. Doceń to, jaka TY jesteś. Znajdź w sobie coś, co lubisz – dołeczki w policzkach, duże oczy, ładne dłonie – i zacznij to eksponować. Nie lubisz chodzić na imprezy, tylko wolisz poczytać książkę? Zaakceptuj to i znajdź kogoś, z kim mogłabyś dzielić te zainteresowania. Pokochaj swoje ciało – jesteś kobietą, a to słowo samo w sobie jest definicją piękna.

Zapisuj komplementy

Każdy komplement, jaki usłyszysz, staraj się zapamiętać, a potem zapisz go w dzienniku. Nie zapominaj nawet o tych najmniejszych, rzuconych od niechcenia, na przykład „Dobry obiad, mamo” lub „Ładna sukienka”. Gdy będziesz miała gorszy dzień wystarczy tylko sięgnąć do dzienniczka, a poprawa humoru gwarantowana! Zaczniesz też bardziej doceniać samą siebie, gdy zobaczysz, że innym podoba się to, co robisz.

Unikaj negatywnych ludzi i sytuacji

Staraj się nie spotykać z ludźmi, którzy są ponurzy, wiecznie narzekają lub działają na ciebie destrukcyjnie, podburzając twoją pewność siebie. Takie osoby nazywa się „wampirami”, bo wysysają z ciebie dobrą energię i czerpią satysfakcję z tego, gdy poczujesz się tak źle jak oni. Nie zmuszaj się do spotkania, na które nie masz ochoty – zamiast dobrze się bawić, tylko wpędzisz się w zły nastrój i zmarnujesz czas.

Daj sobie czas

Pamiętaj – nie od razu Rzym zbudowano. Nie oczekuj, że po przeczytaniu tego artykułu od razu staniesz się pewna siebie. Musisz uzbroić się w cierpliwość i powoli wprowadzać te rady w życie. Nie organizuj od razu debaty, na której będziesz głównym oratorem, zacznij od spotkania ze starymi znajomymi. Stosując zasadę małych kroczków, na pewno osiągniesz cel i staniesz się pewna siebie. Powodzenia!

Paulina Padzik

Komentarze do: Jak zyskać pewność siebie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz