Szukaj

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Rozstanie z pratnerem to zazwyczaj ciężki moment w życiu. Mogą towarzyszyć temu różne uczucia, gniew, strach, złość, zazdrość, a czasem radość. Nowa sytuacja, emocje, zachwiane poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa są źródłem stresu. Jak więc poradzić sobie po rozstaniu?

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

U Beduinów, aby doszło do rozstania wystarczy, że mąż powie do żony: Rozwodzę sie z tobą. W krajach islamskich mąż musi trzy razy powiedzieć żonie: Rozwodzę się z tobą w chwili, kiedy kobieta nie ma okresu, a następnie przez trzy miesiące muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Po tym okresie związek jest unieważniony. Rozwód w krajach europejskich regulowany jest paragrafami i wiąże się z wizytami w sądzie, czasami bardzo częstymi. Niezależnie od sposobu rozstania ze współmałżonkiem czy partnerem jest to bolesne doświadczenie. Jeśli decyzja o rozstaniu jest jednostronna, osoba postawiona przed takim faktem może mieć problemy z jej akceptacją.

Jeśli osoba, którą kochaliśmy zostawia nas z jakiegoś powodu, ogarnia nas rozpacz. Amerykański psycholog Dwight Webb wyróżnił dziesięć etapów rozpaczy po utracie bliskiej osoby

Początkowe:

  • Szok i niedowierzanie
  • Wyparcie
  • Gniew i ukrywanie uczuć
  • Próba zmiany

Środkowe:

  • Wznoszenie i opadanie
  • Zrozumienie

Końcowe:

  • Akceptacja
  • Przebaczenie
  • Stworzenie planu

Uzdrowienie:

  • Przejście do działania

Jak więc radzić sobie z samotnością, pustką, poczuciem straty i rozpaczą, która nas ogarnia?

Zaakceptuj sytuację

Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić, aby wrócić do normalnego życia jest akceptacja tego, co nas spotkało. Nie warto wydzwaniać, błagać, by wrócił. Takie zachowanie niestety będzie tylko nas upokarzać.

Nie obwiniaj się

Jeśli jesteś osobą porzuconą, winy za rozstanie upatrujesz w sobie, w swoim zachowaniu czy wyglądzie. Przez takie zachowanie stoisz w miejscu, nie potrafisz pójść do przodu. Porzucenie przyjmij jako dobrą monetę, szansę na rozwój, wykorzystanie wolnego czasu na własne przyjemności. Przypomnij sobie ilu z twoich znajomych tkwi w nieudanym związku i nie ma odwagi, by go zakończyć.

Nie rozpamiętuj i rusz do przodu

Unikaj czytania SMSów, maili, nie przeglądaj wspólnych zdjęć. Zaraz po rozstaniu wspomnienia mogą sprawiać ból i nie pozwalają ruszyć do przodu. Skup się na teraźniejszości i nie rozpamiętuj tego, co minęło.

Nie ukrywaj uczuć

Po rozstaniu przychodzi czas na łzy, gniew, złość. Nie ukrywaj uczuć. Uciekanie np. w pracę nie jest metodą. Aby było lżej, pozwól sobie na smutek i żal. Kiedy sie go pozbędziesz, będzie o wiele łatwiej pomyśleć o przyszłości. Udawanie twardziela przed ludźmi tylko bardziej pogłębia te uczucia, z którymi borykamy sie w samotności. Najlepiej wyżalić się przed bliską osobą, która nie będzie nas oceniała, krytykowała ani raczyła dobrymi radami, tylko nas wysłucha. Jeśli nie chcemy nikomu się zwierzać, można zacząć pisać pamiętnik, który pomoże wyrazić myśli i je uporządkować.

Odnów znajomości

Zdarza sie, że związek bardzo nas absorbuje, przez co zaniedbujemy znajomych. Po rozstaniu spróbujmy odnowić znajomości lub poszukajmy sobie nowych, aby mieć z kim porozmawiać, zwierzyć się i kto pomógłby choć na chwilę oderwać myśli od zaistniałej sytuacji.

Nie zawsze jednak te metody pomagają. Rozstanie może sprawić, że osoba porzucona może popaść w depresję. Jej ból, żal i ogarniająca samotność jest tak wielka, że nie potrafi sobie sama z nią poradzić, ani nikt z bliskich nie jest w stanie jej pomóc. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc specjalisty, który zastosuje odpowiednią psychoterapię lub/i terapie farmakologiczną.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

1. Webb Dwight, Jak pogodzić się z rozstaniem?

Komentarze do: Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz