Szukaj

Suplementy złożone z omega-3 dowodzą, że są skuteczne przeciwko depresji

Suplementy diety zawierające kwasy omega-3 są równie skuteczne, co większość antydepresantów, u chorych cierpiących na depresję, o ile chorzy ci nie cierpią na problemy związane z niepokojem psychicznym. Takie właśnie rezultaty wynikają z badań przeprowadzonych pod kierownictwem doktora François Lespérance, z Centrum Badawczego przy Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Montrealu (CRCHUM).Według pana doktora François Lespérance badania te są to najważniejsze badania kliniczne, jakie przeprowadzono w temacie kwasów omega-3 i depresji. W sumie, 432 pacjentów, u których zdiagnozowano depresję, zostało zrekrutowanych na potrzeby badań. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 46 lat, 68% uczestników stanowiły kobiety.

Podczas 8 tygodni trwania badań, połowa uczestników zażywała 3 kapsułki oleju rybnego, co stanowiło dzienną dawkę 1 050 mg kwasu eikozapentaenowego (kwas tymodonowy, EPA, ang. eicosapentaenoic acid), jednego z dwóch głównych typów kwasu omega-3 pochodzenia morskiego. Kapsułki zawierały także 150 mg kwasu dokozaheksaenowego (DHA).

Nie wiedząc o tym, inni uczestnicy badań zażywali placebo, zawierające 2% oleju rybnego, jedynie w celu symulowania smaku. Jeśli kapsułki z kwasem eikozapentaenowym nie wywołały żadnego większego efektu niepożądanego, poza lekkim posmakiem ryby, jeśli chodzi o niektórych pacjentów, nie polepszyły one także stanu umysłu wszystkich uczestników.

A dokładniej, leczenie kwasami omega-3 nie ma żadnego efektu u tych, którzy cierpią także na niepokój psychiczny, czyli u mniej więcej połowy uczestników. Jest to proporcja podobna do tej, jaką obserwujemy u chorych generalnie.


Cierpieć na problem niepokoju psychicznego to o wiele więcej, niż być tylko niespokojnym, wyjaśnia doktor François Lespérance. Kiedy cierpimy na tego rodzaju schorzenie, mamy zespół obsesjno-kompulsywny, mamy także specyficzne fobie czy też fobie społeczne, wśród których jest agorafobia, albo też na przykład zespół posttraumatyczny.


Jednakże u osób depresyjnych, które nie miały problemów z niepokojem psychicznym, kwasy omega-3 zredukowały objawy choroby ze skutecznością podobną do tej, jaką daje zażywanie leków antydepresyjnych. Jednakże, żaden efekt synergiczny, wynikający z kombinowanego zażywania antydepresantów i kapsułek z kwasem eikozapentaenowym, nie został zaobserwowany przez naukowców.

Leczenie na bazie jedynie kwasów omega-3 okazało się skuteczne w walce z depresją, ale nie zażywanie kwasu  eikozapentaenowego w kombinacji z antydepresentami, podkreśla szef Wydziału Psychiatrii z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Montrealu. Dlaczego ? Ponieważ pacjenci, którym nie pomagają lekarstwa przeciwko depresji, są generalnie bardziej oporni na leczenie, wyjaśnia szef Wydziału Psychiatrii z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Montrealu.

Według pana doktora François Lespérance, rezultaty tych badań oferują alternatywę pacjentom doświadczonym depresją. A także, ich lekarzom, oferują nowe narzędzie do całego arsenału terapii, jakie mają już do dyspozycji. Bardzo często to właśnie dzięki całemu zbiorowi przeróżnych terapii udaje się wyleczyć depresję, a teraz lekarze wiedzą także, że mają jeszcze do wyboru suplementy z kwasem eikozapentaenowym, jako terapię łatwo dostępną i pewną, podkreśla doktor François Lespérance.

Ale należy być ostrożnym, zanim się pójdzie do apteki i zacznie się sobie aplikować niekontrolowane dawki kwasu omega-3. Należy przede wszystkim skonsultować się ze swoim lekarzem, aby przedyskutować z nim tę możliwość i aby lekarz miał szansę odpowiednio obserwować swojego pacjenta. Nie należy zastępować swoich lekarstw poprzez omega-3 bez uprzedniej rozmowy z lekarzem, zamyka temat doktor François Lespérance.

Według statystyk, w Kanadzie 11% mężczyzn i 16% kobiet ma depresję w przeciągu swojego życia.

Komentarze do: Suplementy złożone z omega-3 dowodzą, że są skuteczne przeciwko depresji (1)

dominika c.
dominika c. 25-09-2012 22:00

to wiele wyjaśnia

1

Szkoda, że trafiłam na ten artykuł tak późno, ale to wyjaśnia dlaczego na mnie tak dobrze działała Magnolia, która zawiera właśnie kwasy omega - 3. Obyło się bez silniejszych środków.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze