Szukaj

Smartfony zwiększają poziom stresu?

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego jesteśmy niespokojni? Czy to z powodu obowiązków zawodowych? Życia rodzinnego? Życia miłosnego? A może z powodu … smarfona…?Nowe badanie pokazało, że smartfony mogą podnieść poziom stresu, jak donois HealthDay. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być fakt, wyjaśniają badacze, że smartfony wytwarzają nieustającą potrzebę do natychmiastowego sprawdzania wiadomości i odpowiadania na każdą przychodzącą wiadomość, alert albo dzwonek.

Stres jest tak wielki w przypadku niektórych użytkowników, że zaczynają właściwie odczuwać fantomowe wibracje, albo słyszeć jak ich telefon dzwoni, podczas gdy tak naprawdę nie dzwoni.

Coraz więcej ludzi posługuje się smartfonami, a proporcja ta rośnie coraz szybciej. I prawdopodobnie stwierdzimy również, iż rośnie stres związany z posługiwaniem się sieciami społecznymi, mówi główny autor badania, Richard Balding z uniwersytetu University of Worcester, cytowany przez The Telegraph.


Jak stwierdza Tom Stafford, wykładowca na uniwersytecie University of Sheffield, uzależnienie od smarftona można uznać za takie same uzależnienie jak na przykład problemy z hazardem.

Zarówno maszyny do grania, jak i emaile podążają za czymś, co psychologowie nazywają schematem zmiennego przedziału czasowego (variable interval reinforcement schedule). Schemat ten został ustalony jako sposób na wytworzenie najsilniejszych nawyków, jak powiedział Tom Stafford.

Oznacza to, że zamiast nagradzać dane działanie, za każdym razem, kiedy jest podejmowane, nagradzasz to w jakiś sposób, ale w sposób nieprzewidywalny. Z emailem wygląda to tak, że kiedy go zazwyczaj sprawdzamy, nie ma tam nic interesującego, ale za każdym razem, jak jest tam coś cudownego – zaproszenie, miła wiadomość, krwawa plotka – mamy oczekiwaną nagrodę.

Rezultaty tego badania, które zostało oparte na ankiecie przeprowadzonej na 100 studentach uniwersyteckich, na pracownikach handlu detalicznego oraz na pracownikach sektora publicznego, mają być zaprezentowane na spotkaniu brytyjskiego towarzystwa psychologicznego British Psychological Society w Chester, w Zjednoczonym Królestwie.

Komentarze do: Smartfony zwiększają poziom stresu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz