Szukaj

Skutki uzależnienia seksualnego

Uzależnienie od seksu polega na obsesyjnym traktowaniu zachowań seksualnych. Prowadzi to do bardzo poważnych skutków, które mogą się odbijać nie tylko na życiu osobistym uzależnionego. Płaszczyznę, którą dotyka ten rodzaj nałogu jest również: sfera zdrowotna, finansowa czy emocjonalna.


Uzależnienie od seksu prowadzi do poważnego zaburzenia zachowania emocjonalnego. Osoba, która jest dotknięta  seksoholizmem przestaje panować nad własną pożądliwością. Dlatego często towarzyszą mu takie zjawiska jak:
  • masturbacja,
  • pornografia,
  • homoseksualizm,
  • sadyzm,
  • masochizm,
Prowadzi to do zaburzenia relacji partnerskich. Nałogowiec staje się bardzo infantylny, niecierpliwy oraz władczy. Bojąc się odrzucenia nie potrafi zaakceptować sfery intymnej. Bardzo częste są zjawiska zaniedbywania obowiązków małżeńskich oraz rodzicielskich. Poczucie wstydu oraz niemożności poradzenia sobie z tym problemem, może również negatywnie odbijać się na stosunkach społecznych. Obsesja bowiem staje się głównym elementem organizacji dnia, dlatego pozostałe kwestie jak rodzina, przyjaciele czy odpoczynek schodzą na drugi plan.

Seksoholik bardzo często nie potrafi wyrzucić ze swoich myśli fantazji erotycznych, co może zaburzać jego proces koncentracji oraz obniżać zdolność trzeźwego myślenia. Uzależnienie bierze górę nad zdolnościami dokonywania dobrych wyborów. Prawdopodobnie przyczynia się to do pogorszenia jakości pracy, a w najgorszych przypadkach może być przyczyną jej utraty.

W przypadku wpływu na zdrowie, seksoholizm w pierwszej kolejności przyczynia się do obniżenia samopoczucia osoby uzależnionej. Bardzo często nałogowiec zapomina się odżywiać, cierpi na bezsenność czy jest nadpobudliwy. Wszystko bowiem obraca się na ciągłym odczuwaniu przyjemności. Dlatego seksoholizm porównywany jest do brania narkotyków. Uzależniony odczuwa wielką potrzebę zaspokojenia swoich seksualnych potrzeb, kiedy jednak nie potrafi tego uczynić cierpi. Bardzo często dochodzi do wycieńczenia organizmu, któremu może towarzyszyć choroba wrzodowa czy zaburzenia snu.

Poza tym badania wskazały, że u nałogowca mogą się rozwinąć zaburzenia seksualne w postaci:
  • zaburzenia wytrysku,
  • anorgazmia,
  • choroby weneryczne,
Powyżej zostały podane tylko niektóre negatywne skutki uzależnienia seksualnego. Jak można zauważyć, seksoholizm dotyka wiele sfer życia uzależnionego. Skutki nałogu w większości przypadkach bywają tragiczne i zawsze kończą się niekorzyścią dla seksoholika. W przypadku kiedy osoba dotknięta uzależnieniem od seksu zauważy jakieś niepokojące zachowania powinna natychmiast porozmawiać z psychologiem. Uniknie wtedy dalszego rozwinięcia choroby. Problem jednak pojawia się jak w większości nałogów, w momencie kiedy uzależniony nie chce się przyznać do swoich słabości. Oszukując w ten sposób siebie oraz innych doprowadza do zniszczenia podstawowych wartości zdrowego człowieka.

Komentarze do: Skutki uzależnienia seksualnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz