Szukaj

Sen i schizofrenia powiązane ze sobą?

Brak snu może być powiązany z wyzwoleniem objawów schizofrenii u osób cierpiących z jej powodu, jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone na zwierzętach. Prace ukazały się w dzienniku Neuron. Schizofrenicy często doświadczają zaburzeń snu.Aby przekonać się, co tak naprawdę powoduje brak snu w mózgu ze schizofrenią, naukowcy z University of Bristol i Lilly Centre for Cognitive Neuroscience przestudiowali aktywność fal mózgowych u śpiących szczurów, u których laboratoryjnie zaprojektowano chorobę.

Okazało się, że w fazie snu NREM (ang. non-rapid eye movement, faza poprzedzająca REM, czyli ang. rapid eye movement), kiedy sen gryzoni był fragmentaryczny, aktywność fal mózgowych między hipokampem i regionami kory czołowej była niesynchronizowana.


Jest to ważny szczegół, ponieważ fale mózgowe w tym obszarze odpowiadają za tworzenie wspomnień oraz podejmowanie decyzji.

Nie jest to pierwsze badanie, które wiąże sen i schizofrenię. Na przykład, w 2010 roku artykuł w Nature Reviews Neuroscience mówił o zaburzeniach rytmu dobowego często doświadczanych przez ludzi z problemami psychicznymi.

Inne badanie, zamieszczone w British Journal of Psychiatry pokazało, że schizofrenicy mają również więcej zaburzeń snu niż ludzie zdrowi.

Komentarze do: Sen i schizofrenia powiązane ze sobą? (1)

weronikakowalska46
weronikakowalska46 14-05-2013 17:25

Sen

1

Brak snu to rzeczywiście popularny objaw.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze