Szukaj

Przerwa w pracy pomaga w leczeniu depresji

Nowe badania sugerują, że przerwa w pracy pomaga kontrolować depresję. Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne, we współpracy z zespołem z Instytutu Badawczego Menzies Uniwersytetu Tasmanii, przedstawiają swoje wyniki w czasopiśmie PLoS ONE.

Poprzednie badania wykazały, że podczas pracy osoba chora na depresję może poprawić zdrowie psychiczne, ale może podnieść ryzyko i koszty ze względu na zmęczenie, gorszą koncentrację i zmniejszenie wydajności pracy.

Ich badanie jest pierwszym, które próbują wprowadzić w liczbach szacowanych długoterminowych kosztów i wyników zdrowotnych biorąc pod uwagę zwolnienie chorobowe, w przeciwieństwie do kontynuowania pracy osób chorych na depresję. Główny autor dr Fiona Cocker mówi, że nie można spodziewać się zalecenia dla pracowników i pracodawców. Do badania naukowcy nie używali "prawdziwych" pracowników, ale badali to „hipotetycznie”. Jest to metoda, która ma cechy i właściwości typowe dla populacji docelowej.

Kluczowym elementem tego badania było określenie nieobecności, gdy chory pracownik nie przyszedł do pracy na czas trwania epizodu choroby oraz gdy chory pracownik kontynuuje pracę na czas trwania choroby.

Okazało się, że pracownicy którzy brali zwolnienie chorobowe nie doświadczyli poprawy zdrowia ani lepszej jakości życia, natomiast ci, którzy nadal pracowali odczuli pewne korzyści zdrowotne.

Odkryli również, że były różnice w danych liczbowych w zależności od tego, czy pracownicy byli umysłowymi (pracownicy biurowi) lub fizycznymi (robotnicy), jak wyjaśnia dr Cocker: - Koszty związane z nieobecnościami spowodowane depresją i udział pracy podczas depresji było wyższe dla pracowników biurowych, którzy mieli gorszą jakość życia niż robotnicy.

Naukowcy uważają, że wyniki są ważne nie tylko dla pracodawców i pracowników, ale także dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia świadczących pomoc i porady na temat tego, czy byłoby lepiej  kontynuować pracę lub pobyt w domu podczas choroby depresyjnej. Strategie dla zdrowia psychicznego powinny rozważyć wspieranie ciągłej pracy.

Dr Cocker mówi, że przyszłe promocje zdrowia psychicznego w miejscu pracy powinny zawierać strategie polityki zdrowia psychicznego, które koncentrują się na promowaniu dalszego uczęszczania do pracy poprzez oferowanie elastycznego czasu pracy i modyfikacji zadań lub środowiska pracy.

Badacze sugerują, że ich wyniki mogą być również przydatne do wytwarzania zaleceń dotyczących pracowników cierpiących na inne choroby, takie jak cukrzyca i choroby serca.

Komentarze do: Przerwa w pracy pomaga w leczeniu depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz