Szukaj

Nowa metoda: zespół badawczy analizuje biologię stresu u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Czas trwania ciąży przewiduje reakcję na stres w pierwszych miesiącach życia, stwierdzają badacze. Po przebudzeniu, stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu w ślinie, znacznie wzrasta, i jest to prawda nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Zespół naukowców ogłosił to odkrycie w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”.To daje nam nowe, nieinwazyjne i nieskomplikowane możliwości, aby badać aktywność systemu stresu w okresie niemowlęcym, jak mówi dr Gunther Meinlschmidt.

Informacje te nie tylko otworzą drzwi do odpowiedzi na jeszcze nierozwiązane kwestie, ale także mogą być wykorzystywane w przyszłości do diagnozowania chorób produkujących hormony narządów, takich jak nadnercza, u niemowląt.

Badanie hormonów stresu: łatwe u dorosłych, ciężkie u dzieci

Naukowcy zwykle testowali hormony stresu u dorosłych przez umieszczenie badanych w  stresogennych warunkach. Ponieważ podobna praktyka jest, ze względów etycznych, niemożliwa do przeprowadzenia z dziećmi, raczej trudno dowiedzieć się, jak dobrze rozwinięty jest u nich ten system.

Niemiecko-szwajcarski zespół naukowców probuje obejść ten problem poprzez obserwację naturalnie występującej "sytuacji stresowej" – budzenia się.

Stężenie kortyzolu u dorosłych wzrasta po przebudzeniu, prawdopodobnie, aby przygotować ciało do wymogów dnia. W jakim wieku ta produkcja kortyzolu zaczyna się pojawiać – nie wiadomo.


Poziom kortyzolu wzrasta u dzieci po przebudzeniu


Przeprowadzono eksperyment, w którym na dwa dni rodzice niemowląt mieli dać dzieciom do ssania mały wacik w domu, raz zaraz po przebudzeniu i raz pół godziny później. Dzięki ślinie, naukowcy określili stężenie kortyzolu.

Ilość kortyzolu znacznie wzrosła po przebudzeniu w 63% przypadków. Ani godziny, w jakich dziecko budzilo się, ani karmienie piersią po przebudzeniu nie odegrały żadnej roli w tych ustaleniach.

Krótszy ciąża równa się mniejszy wzrost poziomu kortyzolu?

Im wcześniej dzieci zostały urodzone, tym mniej ich poziom kortyzolu wzrastal po przebudzniu, stwierdzili naukowcy.

System hormonalny stresu może być mniej rozwinięty u dzieci, które urodziły się po krótszym czasie trwania ciąży, co może mieć negatywne konsekwencje, mówi profesor Marion.

Kortyzol może hamować układ immunologiczny, wiec jego brak może prowadzić do nadmiaru reakcji immunologicznych, podobnych do tych, pojawiajacych się z powodu alergii.

Pojawiaja się nowe pytania, wynikające z testów śliny

Stres zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych i chorób cielesnych. Ale pojawiła się nowa metoda badania systemu stresu u niemowląt.

Prof. Meinlschmidt wyjaśnia przyszłe pytania badawcze: u niektórych gryzoni hormonalna reakcja na stres w pierwszych tygodniach życia jest, w określonych ramach czasowych, zdolna do samoistnego zamknięcia się – być może, aby chronić narządy, które rozwijają sie w tym czasie.

Nadal nie wiadomo, czy istnieje porównywalna faza u ludzi, gdyż od dawna jest niemożliwe, z powodu przyczyn etycznych, wielokrotne sprawdzanie hormonalnej reakcji na stres.

Komentarze do: Nowa metoda: zespół badawczy analizuje biologię stresu u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz