Szukaj

Migreny związane z ryzykiem depresji u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które miewają migrenowe bóle głowy, są zagrożone bardziej niż inne kobiety rozwojem depresji, jak podaje nowe badanie, oparte na 14 latach obserwacji. Odkrycia te zostały zaprezentowane w dniu 22 lutego 2012 roku na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology).Badanie to potwierdza: migreny zwiększają ryzyko depresji. Podejrzewaliśmy to od wielu lat, mówi doktor Timothy A. Collins z centrum medycznego Duke University Medical Center, który nie był związany z tymi badaniami. Doktor  Timothy A. Collins jest neurologiem specjalizującym się w leczeniu bólów głowy.

Badanie, o którym mowa, przyjrzało się ponad 36 000 kobiet objętych badaniem Women's Health Study. Po czternastu latach obserwacji, badacze stwierdzili, iż depresja rozwinęła się pośród tych kobiet, które cierpiały na migreny, w większych proporcjach, w porównaniu do tych kobiet, które nie miały tego typu problemów.

Jeden z autorów tego badania, doktor Tobias Kurth, który jest epidemiologiem w Brigham and Women's Hospital w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, mówi: kobiety, które mają migreny, nie powinny z całą pewnością obawiać się, że zapadną na depresję, ale powinny być świadome, że takie powiązanie istnieje.

Migrena może trwać do czterech do 72 godzin i często towarzyszy jej pulsujący ból, mdłości, wymioty, a także nadwrażliwość na światło i na dźwięk. Jeden Amerykanin na 10 cierpi z powodu migren, jak podaje amerykański narodowy instytut zaburzeń neurologicznych i udaru mózgu (National Institute of Neurological Disorders and Stroke). Ale, migreny również trzy razy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.


Wcześniejsze badanie odkryło, że kobiety z ponad 15 przewlekłymi bólami głowy na miesiąc, są cztery razy bardziej zagrożone depresją niż kobiety, które mają poniżej piętnastu takich epizodów.


Doktor  Timothy A. Collins zauważa jeszcze kanadyjskie badanie z 2011 roku: odkryło ono, że ludzie z migrenami są bardziej zagrożeni depresją, ale ludzie z depresją nie są tymi, którzy mają migreny częściej niż ludzie bez depresji.

Mimo że niektóre antydepresanty wykazały swoją skuteczność w redukowaniu częstotliwości migren, to nie ma dowodów na to, że leczenie migren pomoże w przypadku depresji, mówi doktor Tobias Kurth. Specjalista ten oraz jego koledzy przyjrzeli się 36 154 kobietom bez depresji, które właśnie były włączone do wymienionego wyżej badania Women's Health Study, które było pracą obserwacyjną prowadzoną wspólnie przez Brigham and Women's Hospital oraz przez szkołę medyczną Harvard Medical School w Harwardzie.

Blisko 6 500 kobiet donosiło o doświadczaniu migren: w trakcie trwania badania bądź w przeszłości. Po czternastu latach takich obsewacji, 3 971 kobiet z tego projektu zachorowało na depresję.

Badacze stwierdzili, że kobiety z jakimkolwiek epizodem migreny w ciągu swojego życia, były o 1,3 razy bardziej zagrożone depresją niż te panie, które nigdy w życiu nie miały migreny.

Nie ma dobrej teorii, która wyjaśniałaby powiązanie między depresją i migrenami, mówi doktor  Timothy A. Collins. Aczkolwiek, niektóre z hipotez sugerują tutaj rolę hormonów. Spadek poziomu estrogenów, do którego dochodzi przed menstruacją, wyzwala bóle głowy u wielu kobiet, które przychodzą do tego specjalisty po poradę.

Doktor  Timothy A. Collins doradza więc kobietom, aby porozmawiały z lekarzami o częstotliwości ich bólów głowy. Istnieje lek, który może załagodzić ból oraz zapobiec zbyt częstemu pojawianiu się migren, wyjaśnia specjalista.

Przed tym badaniem, konkluduje na koniec doktor Timothy A. Collins, nie pytałem moich pacjentek, czy mają depresję. Teraz będę to robić.

Komentarze do: Migreny związane z ryzykiem depresji u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz