Szukaj

Ludzie, którzy kłamią online, dłużej odpowiadają na wiadomości

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Brigham Young University odkryli, że kiedy ludzie kłamią w cyfrowych konwersacjach – SMS, czat, etc. – odpowiedź zajmuje im więcej czasu i jest krótsza niż zazwyczaj. Jak mówi prof. Meservy z Brigham Young University, w normalnej rozmowie ludzie są w stanie wykryć kłamstwo w 54% przypadków.Niewiele więcej, niż rzut monetą. Jeszcze gorzej jest podczas rozmowy online, kiedy nie słyszymy głosu ani nie widzimy wyrazu twarzy rozmówcy.

Dodaje: - Cyfrowe konwersacje to wspaniała okazja do kłamania. Ludzie się ukrywają, a ich wiadomości wydają się często wiarygodne.

Niestety, jego zdaniem, ludzie są bardzo źli w wykrywaniu kłamstw.

- Pracujemy nad metodami, które to naprawią - dodaje na pocieszenie.

Naukowcy opracowali program komputerowy, który przeprowadzał rozmowy online z uczestnikami eksperymentu – ponad 100 studentami amerykańskich uniwersytetów.


Program zadawał im 30 pytań, a uczestnicy mieli skłamać 15 razy.

Badacze obliczyli, że kiedy studenci kłamali, zredagowanie odpowiedzi zajęło im więcej czasu – ok. 10% dłużej – niż gdyby odpowiadali normalnie.

Prof. Meservy mówi: - Właśnie identyfikujemy znaki, które dają ludzie, kiedy kłamią, a które nie są przez nas łatwo wykrywane.

Odkrycia te ukazały się w magazynie ACM Transactions on Managment Invormation Systems.

Współautor prac, prof. Jeffrey Jenkins, mówi: - Nie powinniśmy jednak automatycznie stwierdzać, że ktoś kłamie, jeżeli odpowiedź zajmuje mu więcej czasu. Może właśnie poszedł sobie zrobić herbatę. Nasze badanie po prostu pokazuje, że istnieje pewien ogólny wzorzec.

Prof. Meservy kontynuuje: - Tak naprawdę dopiero co zaczęliśmy. Potrzebujemy więcej danych.

Komentarze do: Ludzie, którzy kłamią online, dłużej odpowiadają na wiadomości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz