Szukaj

Lekarze używają Google, aby znaleźć tam informacje o zdrowiu, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Może nie powinniśmy być tym naprawę zaskoczeni: nasi lekarze przeszukują Google, aby znaleźć objawy naszych problemów zdrowotnych. Nowe badanie bowiem, przeprowadzone przez Wolters Kluwer Health, pokazuje, że 46% lekarzy często posługuje się stronami typu Google albo Yahoo, aby leczyć, diagnozować i dbać o swoich pacjentów.A o badaniu tym doniósł The Atlantic.

W porównaniu, 68% lekarzy mówi, iż często zagląda do profesjonalnej prasy, a 60% regularnie chodzi do swoich kolegów po opinię, przyznaje nowe badanie. Czterdzieści dwa procent lekarzy mówi, iż informacje zdobywa na konferencjach i wydarzeniach, a kolejne 42% przyznaje, że informacje zdobywa ze stron internetowych poświęconych zdrowiu, typu Mayo Clinic albo WebMD.

Badanie stwierdza również, że 63% lekarzy zmienia swoją początkową diagnozę w oparciu o nowe informacje zdobyte on line albo przy pomocy innych narzędzi wsparcia. Dziewięćdziesiąt procent lekarzy uważa, iż możliwość skorzystania z internetowych zasobów poprawiło ich możliwości zapewnienia prawidłowej opieki. Jedynie 12% uważa wręcz przeciwnie – że internet zaszkodził jakości ich opieki.


Badanie to objęło odpowiedzi od ponad 300 lekarzy, którzy byli członkami amerykańskiego towarzystwa medycznego, czyli American Medical Association. Około połowa respondentów była lekarzami pierwszego kontaktu, a druga połowa była specjalistami w swojej dziedzinie (włączając w to radiologię, medycynę ratunkową, neurologię, onkologię oraz ginekologię i położnictwo).

W 2006 roku, British Medical Journal opublikował badanie pokazujące, że Google jest użytecznym narzędziem lekarskim, w szczególności wtedy, kiedy pojawiają się problemy z postawieniem diagnozy choroby. W tym badaniu, lekarze najczęściej szukali w Google 26 chorób, które notorycznie bardzo ciężko jest zdiagnozować (zespół Cushinga, na przykład, albo choroba Creutzfeldta-Jakoba).

Badania określily, że Google miało rację w 58% w diagnozowaniu chorób. Jak jednocześnie przyznają autorzy badania, osoba, która przeszukuje Google, również musi mieć szeroką bazową wiedzę, żeby wiedzieć czego i gdzie szukać.

Jak podkreśla Wall Street Journal, nikt nie mówi, że Google i Yahoo nie dostarczają ludziom całych ton użytecznych informacji. Trzeba tylko wiedzieć, jak odróżnić ziarna od plew. Lekarze, przede wszystkim, mogą ocenić jakość informacji, do których się dokopują. Na pewno bardziej niż przeciętny użytkownik Google.

I oczywiście, wszyscy wiemy, że lekarze nie są jedynymi, którzy szperają w Goole: jak podaje inne badanie, 62% Amerykanów informacji na temat zdrowia poszukuje właśnie w internecie.

Komentarze do: Lekarze używają Google, aby znaleźć tam informacje o zdrowiu, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz