Szukaj

Kobiety z nieplanowaną ciążą częściej cierpią na depresję poporodową

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, zamieszczone w BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology pokazuje, że kobiety, których ciąża jest nieplanowana, są cztery razy bardziej zagrożone depresją poporodową w ciągu 12 miesięcy po porodzie, w porównaniu do kobiet, które ciążę planowały. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of North Carolina.Polegało ono na rozmowach z 680 uczestniczkami, które były w 15 – 19 tygodniu ciąży. Naukowcy sklasyfikowali je w 3 kategoriach: ciąża niechciana (40 kobiet), nie w porę (207), chciana (433). Zarówno ciąża „nie w porę”, jak i ciąża „niechciana” zostały sklasyfikowane w jedną kategorię – „ciąża nieplanowana”.

Dane przeanalizowano dwukrotnie: trzy miesiące po porodzie dla 680 kobiet i 12 miesięcy po porodzie dla 550 pań.

Okazało się, że depresja poporodowa jest bardziej prawdopodobna dla kobiet, których ciąża była nieplanowana, zarówno po 3 miesiącach po porodzie, jak i po 12. Ryzyko depresji było największe po 12 miesiącach.


Kiedy naukowcy przeanalizowali także takie czynniki jak bieda, wiek, wykształcenie, w dalszym ciągu kobiety z nieplanowaną ciążą były 2 razy bardziej zagrożone depresją poporodową w porównaniu do pozostałych.

Naukowcy podsumowują, że nieplanowana ciąża może mieć długie negatywne działanie na samopoczucie kobiet, a lekarze powinni brać to pod uwagę w trakcie wizyt przedporodowych oraz oferować pacjentkom właściwe wsparcie, zarówno w trakcie ciąży, jak i po jej zakończeniu.

Dr Rebecca Mercier, współautorka badania, mówi: - Wiele czynników może przyczynić się do depresji poporodowej, ale nasze badanie pokazuje, że niechciana ciąża jest tutaj bardzo istotnym elementem.

Mike Marsh, naczelny BJOG, podsumowuje: - Z niechcianą ciążą wiąże się słaba opieka przedporodowa, zachowania zagrażające ciąży, przedwczesne urodzenia, niskie proporcje urodzeń oraz wzrost kosztów medycznych.

Komentarze do: Kobiety z nieplanowaną ciążą częściej cierpią na depresję poporodową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz