Szukaj

Innowacyjne narzędzie do walki z depresją okołoporodową

Mimo że aż 6 do 8% kobiet w Hiszpanii cierpi na depresję okołoporodową, wciąż istnieje zbyt mało narzędzi służących do jej wczesnego wykrycia i leczenia. Naukowcy z Universitar Jaume I w Castellón i z uniwersytetu w Saragossie, we współpracy z ekspertami innych hiszpańskich centrów zdrowia, pracują obecnie nad dostępnym on-line narzędziem zapobiegania emocjonalnym problemom w czasie ciąży, jak i po porodzie. Ma ono dokonywać oceny stanu psychologicznego, diagnozować i, w przyszłości, pomagać w przypadku zaburzeń.Wczesne wykrycie rozwijających się zmian emocjonalnych może zredukować ich wpływ na fizyczny i psychiczny rozwój płodu, a także zmniejszyć ryzyko innych powikłań zdrowotnych. Główny autor badań i pomysłodawca projektu, Jorge Osma, tłumaczy, że narzędzie stanowi pierwszy w Hiszpanii eksperyment tego typu.

Aplikacja, która nazywa się "MamáFeliz" (Szczęśliwa mama), jest obecnie testowana przez sto ciężarnych kobiet z różnych regionów kraju. Pozwala na mierzenie ryzyka zaburzeń emocjonalnych i, poza aspektami psychologicznymi, analizuje także informacje socjodemograficzne i zapewnia uczestniczkom wyniki oceny.

„Jak dotąd wszystkie zmienne, które predysponują kobietę do zapadnięcia na depresję okołoporodową, nie zostały ze sobą powiązane”, tłumaczy dalej Osma.

Pierwsze wyniki badań wykazały, że 48% kobiet cierpiało wcześniej na depresję, co zwiększa ryzyko nawrotu, a u 20% pierwsze objawy pojawiły się w czasie trwania ciąży.

Niepokojącym symptomem jest pojawienie się ambiwalentnych odczuć.

„Kobiety raz doświadczają pozytywnych emocji związanych z ciążą i porodem, ale kiedy indziej występują także lęki, niepokój i wątpliwości”, mówi Osma.  Do najbardziej stresujących przeżyć należy zmiana sytuacji finansowej, a także zmiany nawyków związanych ze spaniem, które skutkują dalszymi zmianami w warunkach codziennego życia i pracy.

Ryzyko zwiększane jest także m.in. przez  wcześniejsze występowanie zaburzeń psychicznych w rodzinie kobiety, brak wsparcia, pozostawienie przez partnera lub problem w związku, stres, uzależnienia, nieplanowana ciąża, niska samoocena, niski dochód i medyczne lub fizyczne problemy w czasie ciąży.

Cyberterapia jawi się jako opcja alternatywna wobec tradycyjnych konsultacji. „Rozwiązanie takie zostało już zastosowane w brytyjskim systemie lecznictwa”, podsumowuje Osma.

Komentarze do: Innowacyjne narzędzie do walki z depresją okołoporodową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz