Szukaj

Czy znasz czynniki stresu?

Podziel się
Komentarze0

Doktor Benson z uniwersytetu w Harwardzie ujawnia, że stres może być odpowiedzialny za 80% konsultacji lekarskich w skrajach uprzemysłowionych. W czasie tych wywiadów medycznych, stres jest bądź bezpośrednim motywem konsultacji, bądź jest przyczyną psychosomatyczną.W tym przypadku, ma on konsekwencje fizyczne albo psychologiczne dla pacjenta. W rzeczywistości bowiem, stres jest reakcją psychofizjologiczną organizmu w sytuacjach wymagających, albo takich, do których potrzebujemy się przystosować.

Najpowszechniejsze czynniki stresu to:

- praca

Ekplozja przypadków tak zwanego burn out (wypalenie zawodowe) jest tutaj dowodem na to, że praca jest poważnym źródłem stresu. Wielu pracowników również cierpi z powodu dręczenia psychicznego. Nowe technologie również przyczyniają się do większego stresu w pracy, ponieważ zacierają one granicę między życiem prywatnym i życiem profesjonalnym. Na przykład, ciężko jest się odprężyć, kiedy mamy służbowy telefon i jesteśmy dostępni w każdym momencie.


– życie rodzinne

Przede wszystkim kobiety, a także samotne matki, często muszą znaleźć równowagę między życiem rodzinnymi i zawodowym, a więc często też cierpią z powodu takiego stresu. Od mężczyzn pod tym względem wymaga się znacznie mniej.

-  życie w parze

Życie miłosne zdaje się rekompensować stresujące wydarzenia w pracy albo w rodzinie, ale nawet para może być motywem stresu. W rzeczywistości, mamy do czynienia ze zjawiskiem coraz mniejszej trwałości stabilności par, o czym świadczy rosnąca liczba rozwodów. Generalnie, relacje interpersonalne są źródłem stresu dla większości ludzi.

– pieniądze

Zadłużenie albo niepewna praca to przykłady, które idealnie ilustrują fakt, że pieniądz też może być czynnikiem stresu. Po raz kolejny – samotne matki są tym zjawiskiem najbardziej dotknięte.

– przeprowadzki

Zmiana środowiska wymaga adaptacji, która nie zawsze jest ewidentna, przede wszystkim w przypadku osób wrażliwych, ponieważ dla wielu z nich miejsce życia stanowi źródło komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa. W przypadku wymuszonej przeprowadzki, na przykład z powodu rozwodu, braku pracy, utrata takiego punktu odniesienia będzie jeszcze bardziej bulwersująca.

– zdrowie

Cierpienie z powodu choroby albo wspieranie osoby chorej może być również czynnikiem stresu, zupełnie tak samo jak zgon bliskiego.

Komentarze do: Czy znasz czynniki stresu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz