Szukaj

Cyberprzemoc: żenujące filmy krążące w sieci

Podziel się
Komentarze0

Żenujące zdjęcia osobiste oraz filmy krążące w internecie: naukowcy z Uniwersytetu Bielefeld odkryli, że młodzi ludzie, którzy stali się ofiarami przemocy w sieci lub molestowania, cierpią najbardziej, gdy rówieśnicy drwią z nich rozpowszechniając krępujące zdjęcia.Zgodnie z przeprowadzoną ankietą internetową (1881 uczniów z Niemiec udzieliło odpowiedzi na pytania dotyczące doświadczeń związanych z przemocą w sieci, jako ofiara, dręczyciel lub świadek), połowa ofiar jest bardzo zmartwiona, a nawet poważnie zdenerwowana tego typu zachowaniami.

Przemoc w sieci, tzw. cyberbullying, określa sytuację ataku przez jedną lub grupę osób za pośrednictwem internetu bądź telefonów komórkowych, która ma na celu oczernianie, upokarzanie lub krzywdzenie danej osoby bądź niszczenie czyichś relacji społecznych.

Osoba słabsza jest celem wielokrotnych i celowych ataków. Dla badaczy społecznych, dr Petera Sitzera, Julii Marth oraz ich kolegów, celem badań jest opisanie zróżnicowanych aspektów tego zjawiska.

Jednym z głównych punktów ankiety był poziom odczuwanego zdenerwowania przez ofiary różnych form przemocy w sieci.


Ponad połowa ankietowanych uznała umieszczanie osobistych zdjęć lub filmów za nieprzyjemne, jeżeli sprawca miał na celu upokorzyć bądź zadrwić.

Według naukowców, ten sposób przemocy jest trudny w kontrolowaniu ze względu na łatwość rozpowszechniania i udostępniania nieograniczonej ilości osób krępujących zdjęć.

Szczególnie często wskazywano na ataki o charakterze szyderczym, obraźliwym i znieważającym, wskazywano też na stosowanie plotek czy rozprzestrzenianie nieprzyjemnych komentarzy.

Ankieta dała też możliwość wypowiedzenia się sprawcom przemocy. Opisywali, w jaki sposób dręczyli ofiary w internecie bądź za pośrednictwem telefonów. Sprawcy najczęściej drwili, obrażali, znieważali, a nawet zastraszali innych.

„Nasze odkrycia podkreślają, że przemoc w sieci nie jest sprawą trywialną, ale poważnym problemem, który wymaga zastosowania środków zapobiegawczych,” mówi Peter Sitzer.

Do zadań rodziców, pedagogów i nauczycieli należy nauczenie uczniów, jak powinni się zachowywać w sposób społecznie odpowiedzialny wobec innych. Równocześnie istotne jest podjęcie konkretnych działań wobec przypadków przemocy w sieci.

Ponad połowie prześladowców uchodzi wszystko ‘na sucho’. Jednakże i oni potrzebują pomocy, ażeby zmienić się i zacząć powstrzymywać od popełniania tego typu ataków.

Według naukowców, ofiary przemocy w sieci powinno traktować się poważnie i pomagać im w przezwyciężaniu tych doświadczeń, ażeby mogli powrócić do pełnego, wartościowego codziennego życia.

Komentarze do: Cyberprzemoc: żenujące filmy krążące w sieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz