Szukaj

Co media społecznościowe mówią o twoim narcyzmie?

Podziel się
Komentarze0

Jak się okazuje, ludzie posługują się mediami społecznościowymi, aby połaskotać swoje ego. Badanie naukowców z University of Michigan, zamieszczone w Computers in Human Behavior, udowadnia, że Twitter napędza narcystyczne tendencje młodych ludzi, działając jak megafon dla ich myśli. Facebook z kolei robi to samo dla osób w średnim wieku, służąc jak lustro, w którym mogą „poprawiać” obraz samych siebie.Elliot Panek, autor badania, mówi: - Młodym ludziom może wydawać się, że ich zdanie jest ważniejsze, niż naprawdę jest. Poprzez Twitter próbują poszerzyć kręgi swoich znajomych i przedstawiać swoje poglądy w rozlicznych kwestiach.

Naukowcy przeanalizowali dwie populacje: 486 studentów (w większości kobiety, średnio 19 lat) oraz 93 dorosłych (w większości białe kobiety, średnio 35 lat).

Studenci odpowiadali na pytania na temat portali społecznościowych, a także przeszli test osobowości, oceniający ich tendencje narcystyczne. Dorośli wypełnili ankietę online.


Naukowcy znaleźli wyraźne powiązanie między wysokimi wynikami dla niektórych cech narcystycznych oraz większą obecnością na Twitterze (więcej postów) pośród studentów. Pośród dorosłych narcyzm wiązał się z częstszą aktualizacją statusów na Facebooku.

Badanie opublikowane w ubiegłym roku w Personality and Individial Differences pokazało, że ludzie o wyraźniejszych cechach narcystycznych częściej piszą posty na Facebooku i częściej oznaczają się na zdjęciach. Mają też więcej facebookowych „przyjaciół”.

Psycholog Lisa Firestone mówi: - Za tym zjawiskiem może stać natura tych sieci społecznościowych, która wręcz nawołuje do samopromocji, co czasami może być niezdrowe. Musimy też pamiętać, że niektóre postaci komunikacji online wpływają negatywnie na zdrowie umysłowe jednostki. Aby wychować mniej narcystyczną generację, musimy wpajać młodym pokoleniom właściwe poczucie własnej wartości. Jeżeli będziemy mniej zajęci sobą i będziemy większą wagę przykładali do relacji międzyludzkich, będziemy w stanie przekazać te wartości następnemu pokoleniu.

Komentarze do: Co media społecznościowe mówią o twoim narcyzmie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz