Szukaj

Aktywność fizyczna nie pomaga w leczeniu depresji, twierdzą brytyjscy naukowcy

Podziel się
Komentarze0

Obecnie osobom chorym na depresję, w ramach wsparcia podstawowej klasycznej kuracji, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, w celu złagodzenia objawów choroby. Najnowsze wyniki badań opublikowane w BMJ sugerują jednak, że nie ma ona żadnego wpływu na proces leczenia.Do tej pory, większość dowodów o wpływie aktywności fizycznej na wychodzenie pacjentów z depresji pochodziła z badań przeprowadzanych na małej grupie przypadków, często nieklinicznych.

Badania TREAD przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Bristolu, Exeter i kolegium Peninsula College of Medicine and Dentistry, są pierwszymi testami przeprowadzanymi na dużej, zróżnicowanej grupie osób.

Naukowcy wybrali 361 pacjentów, w wieku od 18 do 69 lat, u których w niedawnym okresie zdiagnozowano depresję.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszej z nich zalecono zwiększenie aktywności fizycznej jako dodatkowy element terapii, druga grupa miała natomiast pozostać przy podstawowej wersji leczenia.


Następnie stan wszystkich pacjentów był monitorowany przez 12 miesięcy.

„Wiele badań wskazywało na pozytywne skutki aktywności fizycznej u osób cierpiących na depresję, ale w naszych ta strategia nie okazała się efektywna w walce z objawami choroby” – stwierdza Melanie Chalder z Bristol University.  

„Wiele osób cierpiących na depresję woli nie brać tradycyjnych antydepresantów. Zamiast tego, preferują inne formy terapii, które nie przewidują przyjmowania leków. Ćwiczenia i aktywność zdawały się oferować takie alternatywne rozwiązania, jednak nasze pieczołowicie zaprojektowane badania wykazały, że aktywność fizyczna nie jest skuteczną metodą leczenia depresji” – mówi profesor John Campbell z Uniwersytetu Exeter.

„Należy jednak zauważyć, że podejście naszych trenerów spowodowało stały wzrost aktywności fizycznej u wielu pacjentów. Nawet jeśli ćwiczenia nie pomogły w pozbyciu się depresji, zmiana podejścia zaowocuje w przyszłości na innych obszarach życia chorych” – dodaje.


    

Komentarze do: Aktywność fizyczna nie pomaga w leczeniu depresji, twierdzą brytyjscy naukowcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz