Szukaj

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego

Do jednych z najczęściej przenoszonych chorób drogą płciową zaliczamy infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego. Ten nieprzyjemny i uciążliwy wirus powoduje powstanie łagodnych zmian w postaci brodawek tzw. kłykcin kończystych, które pojawiają się kilka miesięcy po kontakcie z zarażoną osobą.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego

W przypadku mężczyzn zmiany chorobowe pojawiają się w cewce moczowej, na żołędzi oraz po wewnętrznej stronie napletka, w rejonie odbytu albo podbrzusza. Czasami zdarza się, że zmiany pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej bądź gardła. Powikłaniem kłykcin może być stulejka.

Pomimo, iż choroba jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, często nie poświęca się im należytej opieki i nie podejmuje leczenia. W przypadku kiedy choruje kobieta podejrzewa się, że niektóre gatunki wirusów wywołują złośliwe zmiany na szyjce macicy.

Leczenie

W leczeniu kłykcin najczęściej stosuje się terapie laserową lub wymrażanie. Obie metody mogą zahamować rozwój zmian skórnych. W celu wykrycia niewidzialnych brodawek gołym okiem i możliwości ich leczenia stosuje się prosty zabieg. Na trzon prącia oraz napletek nakłada się na kilka minut nasączony octem kompres z gazy a dotknięty chorobą obszar wskazuje wtedy białawe zabarwienie. Niestety, żadna metoda nie zapewnia całkowitego wyleczenia infekcji brodawczaka, więc nierzadko na ciele ponownie pojawiają się brodawki.

Ostrzeżenie

Nosiciel wirusa może przenieść go na partnerkę lub partnera drogą kontaktu seksualnego, dlatego także w tym wypadku zaleca się stosowanie prezerwatywy.

Komentarze do: Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz