Szukaj

Rola i funkcje testosteronu u mężczyzn

Testosteron to jeden z najważniejszych męskich hormonów płciowych, należący  do grupy hormonów steroidowych. Podstawowym ośrodkiem produkcji testosteronu u mężczyzn są komórki interstycjalne, zwane również komórkami Leydiga, które są zlokalizowane w obrębie jąder. Niewielkie ilości tego hormonu są także wytwarzane w organizmach kobiet.

Rola i funkcje testosteronu u mężczyzn

Testosteron spełnia wiele istotnych funkcji u przedstawicieli obu płci. Jego znacznie uwidacznia się już na etapie życia płodowego organizmu. Odpowiedni poziom testosteronu jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w okresie dojrzewania oraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Znaczenie testosteronu dla męskiego organizmu

Testosteron w życiu płodowym

Testosteron pełni bardzo ważną rolę już na etapie życia płodowego, kiedy bierze udział w procesie kształtowania płci oraz wyodrębniania cech płciowych. Działanie tego hormonu jest związane np. z różnicowaniem organów płciowych w życiu płodowym. Wszelkie zaburzenia równowagi hormonów androgennych płodu mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w dalszym życiu człowieka, szczególnie w zakresie wad rozwojowych układu płciowego.

Testosteron w okresie dojrzewania

Prawidłowy poziom testosteronu jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju fizycznego u chłopców. Testosteron to podstawowy androgen, czyli hormon płciowy, który stymuluje i podtrzymuje mechanizmy rozwoju cech płciowych. W okresie pokwitania (dojrzewania płciowego), testosteron jest zaangażowany w wiele procesów, które prowadzą do osiągnięcia przez chłopców dojrzałości płciowej, w tym m. in. rozwój męskich narządów płciowych, wzrost włosów twarzy i ciała, obniżenie głosu, zwiększenie wysokości ciała, wzrost masy mięśniowej oraz wykształcenie grdyki, czyli tzw. jabłka Adama.

Testosteron w okresie dorosłości

Testosteron jest także niezwykle istotny dla mężczyzn już po okresie dojrzewania, gdyż jego rola nie ogranicza się jedynie do zagadnień związanych z rozwojem płciowym. W okresie dorosłości, hormon jest integralne w różnych funkcji, takich jak: utrzymanie popędu seksualnego (libido), produkcja plemników (spermatogeneza), utrzymanie siły i masy mięśniowej, utrzymanie prawidłowej gęstość tkanki kostnej. Testosteron podnosi również poziom cholesterolu we krwi oraz stymuluje rozwój gruczołu krokowego.

Testosteron ma duże znaczenie dla wielu istotnych procesów, które zachodzą w ciele mężczyzny. Z tego powodu, zbyt niski poziom tego hormonu może skutkować nieprawidłowymi reakcjami męskiego organizmu. Do najczęstszych dolegliwości tego typu można zaliczyć: nadmierne zmęczenie, obniżenie popędu seksualnego, zaburzenia psychologiczne i emocjonalne, zmniejszona masa mięśniowa, ubytki siły mięśniowej, zwiększona zawartość tłuszczu w organizmie, osłabione kości, osteoporoza, bóle pleców, problemy z pamięcią oraz zaburzenia snu.

Dlaczego właściwy poziom testosteronu jest tak ważny?

Zachowanie odpowiedniego poziomu hormonów androgennych, do których zaliczamy testosteron, ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania męskiego organizmu, nie tylko zakresie jego funkcji płciowych. Niedobór lub nadmiar testosteronu może doprowadzić do powstania wielu uciążliwych dolegliwości. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być również objawem poważnych chorób, w tym np. niektórych nowotworów.

Autor: Stanisław Skorcz

Komentarze do: Rola i funkcje testosteronu u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz