Szukaj

Rak prostaty i BMI: nadwaga zwiększa ryzyko nawrotów

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni, którzy wygrali walkę z rakiem prostaty, powinni uważnie to przeczytać: przytycie o kilka dodatkowych kilogramów zwiększa zagrożenie, iż choroba powróci po leczeniu, według nowego badania. A im większa nadwaga, tym większe ryzyko.Jeżeli mężczyzna zostaje zdiagnozowany z rakiem prostaty, który zdaje się być w stadium wyleczalnym, nadmierna waga jest związana z większym i bardziej agresywnym nowotworem, który może powrócić po operacji, jak mówi doktor Vincent Freeman, profesor epidemiologii i biostatyki na uniwersytecie University of Illinois w Chicago, Stanach Zjednoczonych.

Nawrót choroby jest generalnie definiowany jako nawrót raka po leczeniu, mimo że nie ma ściśle określonego czasu tego nawrotu.

W nowym badaniu, które zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu amerykańskiego towarzystwa raka American Association for Cancer Research, które miało miejsce w Chicago, doktor Vincent Freeman oraz jego koledzy przyjrzeli się indeksowi masy ciała BMI 119 mężczyzn w Chicago, którzy mieli przejść przez operację raka prostaty.

Badacze posłużyli się powszechnym systemem oceny ryzyka, który bierze pod uwagę takie czynniki jak poziom PSA we krwi oraz biopsja. W ten sposób, badacze chcieli określić jakie jest prawdopodobieństwo, że u mężczyzn tych dojdzie do nawrotu choroby.

Rezultaty? Otóż, okazało się, że mężczyźni, który mieli przeciętnie wskaźniki BMI na poziomie 37, byli prawie osiem razy bardziej zagrożeni rakiem prostaty, w porównaniu do mężczyzn z niższym BMI. Co więcej, ryzyko nawrotu choroby po leczeniu również było większe.


Przypomnijmy jeszcze, że wskaźniki BMI powyżej 30 oznacza otyłość.

Mężczyźni z niższym BMI, ale w dalszym ciągu klasyfikowani jako mający nadwagę, byli od 3% do 6% bardziej zagrożeni rakiem prostaty z ryzykiem nawrotu.


Eksperci coraz bardziej przychylają się ku stwierdzeniu, że wskaźnik BMI ma znaczenie dla agresywności choroby oraz dla leczenia, a teraz widzimy, że ma również wpływ na nawroty, stwierdza doktor Willie Underwood, profesor z Departamentu Urologii instytutu Roswell Park Cancer Institute.

Wcześniejsze badania również przyglądały się możliwemu powiązaniu między rakiem prostaty a masą ciała. Na przykład, badanie z 2007 roku, przeprowadzone przez amerykanski instytut raka (National Cancer Institute), które odkryło, że otyli mężczyźni są bardziej zagrożeni zgonem w wyniku tej choroby.

Generalnie, koncept zakłada, że im zdrowszy jesteś, tym zdrowszy jesteś, a więc jesteś zdrowszy, podsumowuje obrazowo doktor Willie Underwood.

Profesor stwierdza jeszcze, że kolejne badania nad tym powiązaniem powinny potwierdzić te odkrycia, a także zrodzić nowe pytania. Na przykład, czy nadmierna waga jedynie przez krótki czas również więszka ryzyko choroby?

Im jesteśmy starsi, wyjaśnia profesor Underwood, tym częściej nadmiar wagi oznacza nadmiar tkanki tłuszczowej. A tkanka tłuszczowa produkuje substancje, które wpływają na wzrost komórek nowotworowych. Jak również, bezpośrednio albo pośrednio powodują pojawianie się innych zaburzeń metabolicznych, powiązanych z rakiem.

Doktor Reza Ghavamian, profesor urologii w centrum medycznym Montefiore Medical Center dodaje jeszcze, że dokładna rola, jaką odgrywa nadmiar wagi dla rozwoju raka prostaty, nie jest jeszcze w pełni zrozumiana, ale obecne badanie jest bardzo znaczące, ponieważ jako pierwsze podkreśla znaczenie wagi nie tylko dla diagnozy, ale również dla wszystkiego, co po tej diagnozie następuje, czyli dla ryzyka nawrotu raka prostaty po leczeniu.

Aczkolwiek, badanie to jest niewielkie i nie objęło obserwacją dużej liczby pacjentów. Doktor Reza Ghavamian konkluduje: badanie to mówi, że samo usunięcie raka prostaty nie wystarczy. Musisz również zmienić swój styl życia, który może prowadzić do nadwagi albo otyłości.

Komentarze do: Rak prostaty i BMI: nadwaga zwiększa ryzyko nawrotów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz