Szukaj

Przerost prostaty: badania potwierdzają długotrwałą skuteczność terapii laserowej

Wyniki badań zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Urologii w Waszyngtonie wykazują, że terapia laserem holmowym jest bezpieczną i trwałą metodą leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH) - przerostu prostaty, który dotyka większości mężczyzn w miarę upływu lat.


Badanie, które przeprowadzili naukowcy z McGill University Health Centre (MUHC), to najdłuższa kompleksowa ocena tej technologii wykonana do tej pory, a naukowcy sugerują, że może być w końcu uznana za nowy, złoty standard w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty.

Prostata w naturalny sposób powiększa się w ciągu życiu, ale może czasami osiągnąć bardzo duży rozmiar, naciskając na cewkę moczową i powodując problemy z pęcherzem moczowym oraz z oddawaniem moczu. 40-60 gramów to średnia waga prostaty, która kwalifikuje się do zabiegu.

Terapia laserem holmowym, znana też jako HoLEP, stosowana jest od 1998 roku przez specjalistów z MUHC jako alternatywa do operacji. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy mają szczególnie dużą prostatę, oraz u których występują czynniki ryzyka utrudniające operację.

- Leczenie prostaty małego i średniego rozmiaru nada poprzez przezcewkową resekcję stercza (TURP) - technikę chirurgiczną usuwającą fragment gruczołu krokowego - jest nadal preferowaną metodą leczenia w przypadku większości pacjentów - tłumaczy dr Mostafa Elhilali z MUHC, a także główny autor nowego badania.


- Jednak największym wyzwaniem w przypadku stosowania technik minimalnie inwazyjnych jest wysoka częstotliwość nawrotów i konieczność ponownego leczenia po jakimś czasie.

Badania, w których oceniano trwałość leczenia laserem holmowym, objęło niemal 1000 pacjentów przez okres 10 lat. Wykazały one, że częstość powikłań jest minimalna, a potrzeba dalszego leczenia, nawet do dziesięciu lat później, wynosi mniej niż 1 procent, w porównaniu do 10-16 procent przezcewkowej resekcji stercza (TURP).

- Pacjenci leczeni HoLEP-em odczuwają również mniej bólu i krócej przebywają w szpitalu niż osoby przechodzące otwartą operację - wyjaśnia dr Elhilali.

- Często są oni zdolni do powrócenia do normalnej aktywności już w przeciągu tygodnia i doświadczają niewielu lub żadnych problemów natury seksualnej.

Naukowcy podkreślają, że HoLEP jest bardziej skuteczny w leczeniu wszystkich rozmiarów powiększenia gruczołu krokowego, podczas gdy inne techniki laserowe, takie jak laser zielony (ang. Green Light Laser), są skuteczne w przypadku małych i średnich przerostów, podobnie jak metoda TURP, jednak ich trwałość jest zauważalnie mniejsza. Lekarze z MUHC używają zielonego lasera od 2005 roku.

Wyniki badania porównującego działanie zielonego lasera w przypadku różnych rozmiarów leczonej prostaty wykazały, że jest mniej skuteczny w przypadku większych przerostów. Wyniki te zaprezentowano na tym samym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Urologii.

Komentarze do: Przerost prostaty: badania potwierdzają długotrwałą skuteczność terapii laserowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz