Szukaj

Gruczoł krokowy - budowa i funkcje

W młodym wieku gruczoł krokowy ma wagę 18 g i kształt kasztana jadalnego. Umiejscowiony jest w miednicy, poniżej pęcherza moczowego, otacza cewkę moczową i sięga prawie do mięśni zamykających cewkę moczową. Gruczoł krokowy (stercze) składa się przede wszystkim z gruczołów, które produkują wydzielinę stanowiącą główny składnik płynu nasiennego.

Gruczoł krokowy - budowa i funkcje

Bezpośrednio przy sterczu przebiegają dwa nerwy erekcyjne dochodzące do prącia.Wnętrze gruczołu krokowego dzielimy na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Część wewnętrza otacza cewkę moczową. Zewnętrzna część gruczołu krokowego to miejsce, gdzie najczęściej występują nowotwory złośliwe. Dlatego bardzo ważne jest, aby przeprowadzać badania profilaktyczne. Są one bardzo łatwe, gdyż zewnętrzna część gruczołu znajduje się tuż przy końcowym odcinku jelita.

Funkcje Stercza

Przede wszystkim odpowiada on za produkcje płynu, który przed wytryskiem nasienia, jest wydzielany i odprowadzany drobnymi kanalikami do cewki moczowej. Wydzielina ta jest częścią płynu nasiennego i służy do odżywiania plemników. Gruczoł krokowy produkuje także tak zwany antygen swoisty dla prostaty. Jest ona normalnie nie wykrywalna we krwi, jednak gdy podczas badania wzrasta jej zawartość może to świadczyć o poważnych zmianach chorobowych w sterczu.

Zdolność Stercza do produkowania wydzielin, a także jego wielkość regulowana jest przez hormony i czynniki wzrostu. Głównym regulatorem jest testosteron produkowany przez komórki Leydego w jądrach. Produkcja testosteronu kontrolowana jest za pomocą przysadki mózgowej.W kolejnych procesach testosteron oddawany jest do krwiobiegu i tą drogą trafia do stercza oraz innych narządów płciowych. W sterczu jest przekształcany i zamienia się w 2 razy aktywniejszy hormon płciowy, który reguluje wzrost, rozwój i funkcjonowanie gruczołu krokowego.

Gruczoł krokowy to bardzo delikatny narząd który może powodować kłopoty już w wieku młodzieńczym. Niestety w starszym wieku problemy te wystąpią zapewne u większości panów.

Komentarze do: Gruczoł krokowy - budowa i funkcje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz