Szukaj

Leczenie łagodnego rozrozstu gruczołu krokowego

Gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki rozrostu stercza, a następnie skonsultujesz się z lekarzem urologiem i usłyszysz diagnozie o łagodnym rozroście, lekarz zadecyduje o formie leczenia. Preparaty stosowane do leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego należą do trzech grup substancji, które kolejno zostaną omówione.

Leczenie łagodnego rozrozstu gruczołu krokowego

Trzeba przestrzec przed stosowaniem wszelkich preparatów leczniczych, bez wcześniejszej kontroli urologicznej, ponieważ mimo ustąpienia dolegliwości może zaistnieć niebezpieczeństwo uszkodzenia odpływu i całkowitego zatrzymania moczu.

Grupy substancji stosowanych w leczeniu łagodnego rozrozstu gruczołu krokowego

Wprowadzenie środków farmakologicznych na rynek zrewolucjonizowało leczenie tej choroby. Spowodowało, że liczba zabiegów operacyjnych zmniejszyła się o dwie trzecie zabiegów.

Alfa-blokery

Skupmy się zatem na lekach, pierwsza grupa to alfa-blokery podstawę ich stosowania w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego stanowi obserwacja, że stymulacja alfa-receptorów powoduje kurczenie się komórek mięśniowych tego gruczołu, a tym samym zwężenie cewki moczowej i odpływ z pęcherza. Stosowanie alfa-blokwerów powoduje zablokowanie alfa-receptorów w sterczu, co zapobiega ich stymulacji przez inne substancje.

W praktyce wygląda to tak, że po zastosowaniu leku dochodzi do rozluźnienia tkanki gruczołu krokowego, rozszerzenia cewki moczowej i ułatwienia opróżnienia pęcherza, a tym samym do poprawy funkcjonowania układu moczowego. Alfa-blokery są bardzo dobrze tolerowane i rzadko kiedy powodują efekty uboczne. Ich działanie jest szybkie i trwałe przy dłuższym badaniu.

Inhibitory regulujące hormonalną przemianę materii

Kolejna możliwość leczenia to zastosowanie regulacji przemiany materii gruczołu krokowego. Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest związany z gospodarką hormonalną jąder i dlatego wynaleziono leki, które ją regulują. Inhibitory, które są podawane powstrzymują przerost stercza lub wręcz powodują jego powtórne kurczenie się.

W praktyce leczenie jest bardzo skuteczne, a leczenie przynosi korzyści zwłaszcza mężczyzną z dużym gruczołem krokowym. Niestety wadą tego leku są liczne działania niepożądane, między innymi spadek libido i pogorszenie zdolności erekcyjnej.

Fitoterapeutyki produkowane z roślinnych substancji czynnych

W połowie lat 90 XX wieku popularne stało się używanie substancji roślinnych do leczenia łagodnego rozrostu stercza. Produkty te łatwo można dostać w aptekach, a reklamuje się je jako niezawierające dodatków chemicznych. Obecnie do leczenie tych dolegliwości stosuje się substancje czynne z palmy sabalowej, korzenia pokrzywy zwyczajnej, nasion dyni zwyczajnej. Preparaty roślinne zawierają potencjalnie skuteczne składniki w najróżniejszych stężeniach, tak że nie jest znany mechanizm ich działania.

W praktyce przy łagodnych dolegliwościach stosuje się ekstrakty z palmy sabalowej, a ich działanie polega najprawdopodobniej na hamowaniu alfa reduktazy.

Komentarze do: Leczenie łagodnego rozrozstu gruczołu krokowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz