Szukaj

Niepłodność może być związana z genami smaku

Podziel się
Komentarze0

Geny odpowiedzialne za wyczuwanie smaku słodkiego i pikantnego na języku, mogą odgrywać kluczową rolę dla właściwie funkcjonującego nasienia u samców, jak wyjaśniają naukowcy na podstawie badań na zwierzętach. Być może dzięki tym odkryciom będzie można leczyć skuteczniej męską niepłodność, sugeruje artykuł zamieszczony w Proceedings of the National Academies of Sciences.W badaniu, naukowcy przestudiowali proteiny znane jako receptory smaku. Pomagają one językowi w wykrywaniu cukrów, kwasów, soli i innych składników chemicznych odpowiedzialnych za podstawowe smaki (słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami, czyli pikantny).

Wcześniejsze badania wykazały, że receptory smaku są zlokalizowane także w innych częściach ciała (jelita, żołądek, trzustka, płuca, mózg), ale ich funkcja pozostawała do tej pory nieznana.

Aby rozwikłać tę tajemnicę, naukowcy skupili się na receptorach kubków smakowych, które pomagają wykrywać cukry i aminokwasy odpowiedzialane za smak słodki i pikantny.


Jeden z tych receptorów, zwany TAS1R3, oraz molekuła, która pomaga mu w wysyłaniu sygnału do mózgu, zwana GNAT3, znajdują się także w jądrach i nasieniu u myszy.

Naukowcy genetycznie zaprojektowali mysz, która miała ludzką postać TAS1R3. Kiedy gryzoniowi dano lek clofibrate (hamujący ludzki receptor), samiec stał się bezpłodny. Kiedy lek został usunięty z diety gryzonia, odzyskał on normalną płodność.

- Badanie pokazuje, że proteiny smaku są ważne w płodności samców – mówi Berdrich Mosinger z Monell Chemical Senses Center w USA. – Nie stwierdziliśmy tego samego dla samic.

Clofibrate należy do klasy leków, które są często przepisywane w leczeniu zaburzeń lipidowych, takich jak wysoki cholesterol czy wysokie trójglicerydy we krwi. Mosinger sugeruje teraz, że powszechne stosowanie tego leku może przyczyniać się do spadków męskiej płodności.

– Odkrycia te pomogą opracować także niehormonalną antykoncepcję dla mężczyzn – dodaje naukowiec. – Taka antykoncepcja nie będzie zaburzać poziomów hormonów niezbędnych do normalnego życia.


Komentarze do: Niepłodność może być związana z genami smaku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz