Szukaj

Mleko w wieku nastoletnim związane z późniejszym rakiem prostaty

Podziel się
Komentarze0

Starsi Islandczycy, którzy pili dużo mleka, kiedy byli nastolatkami, są trzy razy bardziej zagrożeni diagnozą zaawansowanego raka prostaty w porównaniu do umiarkowanych konsumentów tego napoju, stwierdza nowe badanie. Badacze więc zastanawiają się, czy wiek dojrzewania, kiedy właśnie prostata dojrzewa, może być okresem większej wrażliwości tego gruczołu.Uważamy, że nasze dane są naprawdę solidne i dostarczają bardzo ważny dowód na znaczenie wieku nastoletniego jako „wrażliwego okresu” dla rozwoju raka prostaty, mówi pani Johanna Torfadottir, specjalistka od odżywiania na University of Iceland. Aczkolwiek, pozostajemy ostrożni w interpretacji uzyskanych przez nas rezultatów. Potrzebujemy dodatkowych badań, które pozwolą potwierdzić nasze odkrycia, a także przestudiować możliwe mechanizmy kryjące się za tym powiązaniem.

Jak dodaje jeszcze specjalistka, dwa badania, do tej pory, nad rakiem prostaty oraz spożyciem mleka w wieku nastoletnim, doszły do mieszanych konkluzji. Albowiem, jedno z nich stwierdziło, że amatorzy mleka zdają się być w jakiś sposób chronieni przed rakiem prostaty; drugie z kolei odkryło, że nie ma żadnego powiązania.

Ale obydwa badania były małe i nie rozróżniały nowotworu zaawansowanego i we wczesnym stadium. Natomiast, Islandia oferuje „idealny naturalny eksperyment”, jak wyjaśnia jeszcze pani Johanna Torfadottir w American Journal of Epidemiology.

Kraj ten miał niewielką infrastrukturę na początku XX wieku, a więc ludzie w strefach wiejskich żyli z pracy na roli, a to oznaczało również picie wielkich ilości mleka pochodzącego z ferm zwierzęcych. Dla swojego badania, naukowcy posłużyli się danymi na temat ponad 2 200 mężczyzn urodzonych w latach 1907-1937.


Mężczyźni ci byli częścią medycznego badania, które zaczęło się w latach sześćdziesiątych XX wieku. A na początku lat 2000, mężczyźni ci odpowiedzieli na pytania dotyczące ich diety w we wczesnym okresie życia, a także w wieku średnim.


Pośród 463 mężczyzn, którzy wspominali o piciu mleka mniej niż raz dziennie w okresie nastoletnim, jeden procent zachorował na zaawansowanego raka prostaty albo zmarł z powodu tej choroby w ciągu ćwierć wieku obserwacji. Liczba ta wynosiła 3% dla ponad 1 800 mężczyzn, którzy pili mleko przynajmniej raz dziennie jako nastolatkowie.

Rozziewu tego nie można wyjaśnić częstością wizyt u lekarza, wykształceniem, ani też innym jedzeniem, takim jak ryby albo mięso. To, ile mleka mężczyźni pili, nie miało jednak powiązania z ryzykiem nowotworu we wczesnym stadium. A spożycie w wieku średnim – grupa wiekowa, na której skupia się najwięcej badań – również zdaje się nie mieć znaczenia.

Pani Johanna Torfadottir mówi, iż wiele fizjologicznych mechanizmów może wyjaśniać odnalezione powiązanie. Ale na tę chwilę wszystkie wydają się dość spekulacyjne.

Z samych tych danych nie wynika, iż nastoletni chłopcy powinni zmienić swoje zwyczaj odżywiania, wyjaśnia specjalistka. Patrzymy na ryzyko jednej choroby, raka prostaty, a oczywiste ryzyko innych chorób, jak na przykład chorób kości, powinno być również brane pod uwagę.

Doktor Matthew Cooperberg, urolog z uniwersytetu University of California, zgadza się ze zdaniem islandzkiej specjalistki. Przedwczesnym byłoby stwierdzenie, że picie mleka powoduje raka prostaty, mówi specjalista. Możemy mówić o powiązaniu, ale ciężko jest udowodnić przyczynowość.

Doktor Matthew Cooperberg dodaje jeszcze, że ludzie nie powinni się obawiać picia mleka, ponieważ z mlekiem wiąże się wiele innych korzyści zdrowotnych dla nastolatków. Ważne jest po prostu, aby utrzymywać zróżnicowaną dietę, a umiarkowana konsumpcja mleka jest właśnie częścią takiego umiarkowania.

Komentarze do: Mleko w wieku nastoletnim związane z późniejszym rakiem prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz