Szukaj

W skrócie: nowy program wykrywający raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Rak piersi jest nowotworem najczęściej diagnozowanym na świecie. Prace nad skutecznymi i szybkimi metodami wykrywania tego typu raka nigdy więc w zasadzie się nie kończą. W swoich ostatnich badaniach, zespół z SDSU (Uniwersytet Stanowy Dakoty Południowej), pod wodzą prof. Shin i we współpracy z ekipą południowokoreańską, postanowił sprawdzić skuteczność tomografii MTI (ang. microwave tomography imaging).Metoda ta pozwala na wykrywanie guzów nowotworowych poprzez promieniowanie mikrofalowe.

W przeciwieństwie do mammografii, MTI (tomografia mikrofalowa) pozwala na wykrywanie obecności nowotworów u kobiet o gęstej tkance piersi. Poza tym, jest tańsza blisko 30 razy od obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Aby poprawić wydajność metody MTI, autorzy badania opracowali program informatyczny, który ma pozwalać na szybsze diagnozowanie i leczenie raka piersi. Dzięki niemu można porównać obrazy uzyskane w danym badaniu MTI z ponad 100 000 obrazów uzyskanych w badaniu MRI od innych pacjentek.


Program może następnie wybrać obrazy MRI najbliższe tym z MTI. Na podstawie tych informacji, lekarz może mieć dostęp do kart medycznych kobiet cierpiących na podobną patologię i w ten sposób lepiej leczyć swoją pacjentkę, sugerując się poprzednimi przypadkami.

Technika oczywiście wymaga jeszcze poprawek, ale oferuje nadzieję na diagnozę skuteczną i dostępną. Poza tym, można ją zastosować w terapii innych nowotworów.

Komentarze do: W skrócie: nowy program wykrywający raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz