Szukaj

Utrzymanie utraty wagi równie ważne jak jej utrata dla starszych kobiet

Podziel się
Komentarze0

Kiedy jesteś w okresie postmenopauzy i masz nadwagę, utrata zbędnych kilogramów to dobra rzecz. Ale efekt jo-jo może być groźny dla twojego zdrowia serca i naczyń. Tak stwierdzają naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center, którzy odkryli, iż ponowne przybranie na wasze po celowym odchudzaniu jest powiązane z negatywnymi długoterminowymi skutkami dla kardiologicznych i metabolicznych czynników ryzyka u kobiet po menopauzie.Badanie zostało opublikowane w przeglądzie Journal of Gerontology: Medical Sciences.

Autorzy prac, dr Kristen Beavers i dr Daniel Beavers przyjrzeli się wpływowi ponownego przybrania na wadze na zdrowie kobiet w okresie postmenopauzy.

Pod uwagę wzięli przede wszystkim czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych, takie jak ciśnienie krwi, insulina, glukoza na czczo, trójglicerydy, cholesterol LDL oraz cholesterol HDL.


W tej grupie kobiet, mówi dr Beavers, utrata wagi i jej utrzymanie oferuje wiele korzyści zdrowotnych, ale pojawia się problem. Dla większości ludzi, ponowne przybranie na wadze, tak zwany efekt jo-jo, po celowym odchudzaniu jest zazwyczaj dość spodziewanym i niepożądanym wydarzeniem. Ale długoterminowe zdrowotne skutki takiego przybrania na wadze u starszych dorosłych nie są jeszcze dobrze poznane.

Badanie pokazało, że wraz z utratą wagi kobiety doświadczyły poprawy wszystkich czynników ryzyka. Ale większość z nich powróciła po roku do punktu wyjścia, czyli do swojej starej wagi sprzed odchudzania - a w szczególności kobiety, które sklasyfikowano w badaniu jako "stale przybierające na powrót na wadze", mimo licznych diet.

U kobiet, które powróciły do wagi sprzed odchudzania w ciągu 12 miesięcy, wszystkie wpomniane powyżej czynniki ryzyka były nawet gorsze niż przed utratą zbędnych kilogramów.

Komentarze do: Utrzymanie utraty wagi równie ważne jak jej utrata dla starszych kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz