Szukaj

Seks po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Dla niektórych kobiet wznowienie pożycia seksualnego może być sporym problemem. Wiele kobiet obawia się pierwsze zbliżenie może być bolesne lub nawet szkodliwe. Dodatkowo jeszcze stres, zmiany hormonalne, huśtawka nastrojów oraz zmęczenie może odbijać sie na jakości życia seksualnego. Mimo, ze może nie jest ci łatwo, to musisz także pamiętać o swoim partnerze. Być może, ze w tym właśnie okresie on będzie czuł rodzaj odtrącenia. Wasze dziecko - a nie on (!) - budzi teraz twoje największe zainteresowanie.Z dzieckiem masz teraz nieprzerwany i bardzo ciepły kontakt, z nim rozmawiasz, do niego sie uśmiechasz i przytulaszgo. A co zostaje dla twojego partnera? Często szczera rozmowa na ten temat zapobiega nieporozumieniom, a czasami nawet niepotrzebnym kłótniom i rozstaniom. Twój partner także musi mieć swoje „piec minut", wkrótce przekonasz sie jak bardzo jest to potrzebne obojga z was. Zwykle radzi sie aby nie rozpoczynać współżycia przed upływem sześciu tygodni od porodu. Jeżeli nie odczuwasz żadnych bólów i wszystko sie juz zagoiło, to nie ma przeszkód by rozpocząć życie seksualne.

Trzeba pamiętać, ze nie każde zbliżenie z partnerem musi sie wiązać z pełnym stosunkiem, czasami warto zacząć od delikatnych pieszczot, i powoli - jak w okresie narzeczeńskim - pokonywać kolejne przeszkody. Trzeba pamiętać, że „pierwszy” stosunek po porodzie będzie sie wiązał z większymi emocjami, z jednej strony obawa (by niczego nie uszkodzić, by nic nie bolało), a z drugiej strony długa abstynencja, poprzedzająca to zbliżenie. Wszystkie te elementy mogą skutkowac obniżeniem satysfakcji, ale przecież to jest tylko „pierwszy raz", potem powinno być juz tylko lepiej.

Z doświadczenia wiadomo, ze właśnie wtedy gdy juz „puszcza wszystkie hamulce” i oboje partnerzy są już zrelaksowani, to własne wtedy zapłacze dziecko i... nastrój pryśnie. Dlatego może, przewidując taka możliwość, warto zastanowić sie nad tym by na te jedna godzinę w czasie doby, zapewnić dziecku opiekę (może dziadkowie lub „baby sitter” mogliby wtedy wziąć dziecko na spacer?).


Wiele kobiet obawia sie także, ze ich zmieniona figura nie bedzie zbyt atrakcyjna dla partnera, i z tego właśnie powodu starają sie odłożyć (na wiele miesięcy!) ten „pierwszy raz". Można sie zgodzić, ze pewne dodatkowe pokłady tkanki tłuszczowej , które zgromadziły sie sie w czasie ciąży, nie koniecznie musza być atrakcyjne dla partnera. Ale z drugiej strony długa abstynencja i „podświadoma rywalizacja" pomiędzy twoim partnerem a jego nowo urodzonym dzieckiem, tak bardzo nasilają potrzeby seksualne partnera, ze nie musisz sie obawiać o swoja

atrakcyjność, po prostu bądź sobą i przypomnij sobie jak dużo dawało ci dotychczasowe pożycie seksualne.

Okres połogu i laktacji, to okres względnego niedoboru hormonu żeńskiego (estradiolu). Czasami wiąże sie to ze
znacznym zmniejszeniem potrzeb seksualnych i trudniejszym osiadaniem orgazmu. Niedobór tych hormonów może także skutkować znacznym zmniejszeniem nawilżania pochwy, nawet do tego stopnia ze stosunek może być bolesny. Ale na szczęście żyjemy w XXI wieku i są dostępne specjalne lubrykanty, a także łagodne środki odkażające pochwę (można o nie zapytać, są dostępne w każdej aptece).

Warto także kilka słów poświęcić technice współżycia. Jesteś w nowej sytuacji, twoje ciało różni sie nieco od tego, jakie pamiętaliście sprzed ciąży. Może cie to martwi, ale może być szansa na poszukiwanie nowych pozycji, do odkrywania nowych pieszczot i wspólne zgłębianie swoich przeżyć. Może na ten okres, warto współżyć w innej pozycji,niż klasyczna. Może pozycja „na łyżeczkę" (partner z tyłu, oboje leżą na boku)? Może pozycja „na jeźdźca"? Trzeba takżepamiętać, ze współżycie seksualne może odbywać się bez penetracji pochwy, a wiele kobiet karmiących, szczególnie na początku tego okresu, odczuwa strach przed tym „pierwszym razem”.

Jeżeli nie chcesz zajść w następna w ciążę, a decydujesz sie na współżycie, to powinnaś podjąć odpowiednie środki ostrożności. Pamiętaj, ze możesz zajść w ciąże jeszcze przed wystąpieniem pierwszej (po porodzie) miesiączki i to nawet wtedy, gdy karmisz jeszcze piersią.

Komentarze do: Seks po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz