Szukaj

Rak szyjki macicy: ulepszona szczepionka Cervarix

Podziel się
Komentarze0

Szczepionka Cervarix, produkowana przez firmę GSK (GlaxoSmithKline), używana już przeciwko dwóm formom raka szyjki macicy, została właśnie ulepszona, a jej zakres działania obejmie trzy inne typy raka.Autoryzacja na wprowadznie na rynek szczepionki Cervarix, oznaczonej jako leku walczącego z rakiem szyjki macicy, została rozciągnięta na pięć serotypów wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, Human Papilloma Virus), a nie na dwa, jak to było wcześniej.

Autoryzowana na łonie Unii Europejskiej od września 2007 roku, szczepionka Cervarix do tej pory była oznaczana jako lek przeciwko rakowi szyjki macicy związanego z wirusem brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18. Komisja Europejska właśnie rozciągnęła swoją autoryzację na trzy inne typy: 31, 33 oraz 45.


Decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ jeśli typy 16 i 18 – najbardziej rozpowszechnione – zostały odnalezione w 73% przypadków raka macicy, to pięć typów wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli 16 i 18, a później 31, 33 oraz 45, są przyczyną ponad 80% raka.

Przypomnijmy, że w samej tylko Francji każdego roku odnotowuje się 3 400 nowych przypadków tej choroby. W roku 2002, blisko 900 kobiet zmarło z powodu raka szyjki macicy, który jest chorobą lokującą się w 8 rzędzie wszystkich typów raka dotyczących kobiet oraz w 5 rzędzie pod względem śmiertelności.

Komentarze do: Rak szyjki macicy: ulepszona szczepionka Cervarix

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz