Szukaj

Rak piersi: zmęczenie często blaknie

Podziel się
Komentarze0

Wielu ludzi leczonych z powodu raka przez jakiś czas jest zmęczonych, ale nowe badania sugerują, że długo utrzymujące się zmęczenie może być o wiele mniej powszechne niż przypuszczano. A przynajmniej u kobiet z rakiem piersi we wczesnym stadium, a także u osób z innego typu nowotworami we wczesnym stadium; ale już niekoniecznie u osób z bardziej zaawansowaną chorobą.Badanie zostało przeprowadzone na 218 kobietach, które były leczone na wczesnego raka piersi. Zastosowane techniki to chirurgia, a także w niektórych przypadkach terapia dodatkowa, typu radioterapia albo chemioterapia, a czasami obydwie.

Rezultat? Naukowcy stwierdzili, że prawie jedna trzecia z nich doświadczała „zmęczenia związanego z rakiem” pod koniec terapii. Ale o wiele mniej, bo zaledwie 6%, w dalszym ciągu miało ten problem po roku.

Sugeruje to, że u większość kobiet tego typu zmęczenie związane z leczeniem choroby z czasem zacznie blaknąć, jak podkreślają naukowcy w artykule opublikowanym w Journal of Clinical Oncology.

Dobrze wiemy, że pacjenci chorujący na nowotwory często cierpią z powodu zmęczenia. A niektóre badania pokazały nawet, że tego typu zmęczenie może utrzymywać się przez całe lata po zakończeniu terapii. Pośród kobiet, które przeżyły raka piersi, badania stwierdziły, że niektóre z nich mogą odczuwać zmęczenie nawet do trzech lat po zakończeniu leczenia.

Aczkolwiek, przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest jasna.

A teraz, nowe badania pokazują, że niektóre przypadki chronicznego zmęczenia, badane we wcześniejszych pracach naukowych, mogą mieć inne przyczyny niż sam rak. Poprzednie badania bowiem często pochylały się nad daną grupą ludzi w jednym punkcie ich życia.


A więc, bardzo możliwe jest, że niektóre typy zmęczenia mogą być związane z różnymi przyczynami, jak wyjaśnia doktor David Goldstein, ze szpitala Prince of Wales Hospital in Randwick w Australii, który kierował tym nowym badaniem.


Oznacza to więc zmęczenie związane z chorobą wirusową, na przykład. Albo z depresją. Oczywiście, że są także osoby, które przeżyły raka i które doświadczają zmęczenie po zakończeniu terapii. Ale ich liczba może być po prostu niższa, niż poprzednio myśleliśmy.

Dodatkowo, kobiety w badaniu odpowiadały na pytania dotyczące ich zdrowia fizycznego i psychicznego co miesiąc, przez rok trwania leczenia. W sumie, jak stwierdził zespół naukowców z Australii, 11% kobiet odczuwało zmęczenie przez sześć miesięcy, a 6% kobiet rok po terapii.

Doktor David Goldstein wyjaśnia, że w swoim badaniu posłużył się kwestionariuszem, który odróżnia objawy psychologiczne od fizycznych, czego poprzednie badania nie zrobiły. A kobiety, które odczuwały utrzymujące się zmęczenie po sześciu miesiącach, zostały przebadane, aby wyeliminować inne możliwe przyczyny, takie jak niski poziom hormonów tarczycy albo depresja.

Nie jest jasne dlaczego niektóre kobiety leczone we wczesnym stadium raka piersi pozostają zmęczone przez całe miesiące, a nawet lata. Niektóre poprzednie badania stwierdzały, że część pacjentek może mieć po prostu predyspozycje genetyczne do przesadnej odpowiedzi organizmu na chemioterapię, na przykład.

Inne prace sugerowały z kolei, iż rolę tutaj może odgrywać przewlekłe zapalenie całego organizmu.

Jeżeli zaś chodzi o leczenie chronicznego zmęczenia, to przede wszystkim dobre zwyczaje snu oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Inne badania mówią także o behawioralno-poznawczej terapii, która jest rodzajem terapii mówionej, mającej na celu zmianę myśli i zachowań pacjenta, które zdają się odżywiać fizyczne albo umysłowe objawy. 

Ostatnie badanie pokazało również, że kobiety, które przeżyły raka piersi i miały w swojej diecie więcej tłuszczów nasyconych omega 3, były również mniej zagrożone długo utrzymującym się zmęczeniem, w porównaniu do kobiet, które jadły mniej tego typu produktów.

Tłuszcze omega 3, które mają zwalaczać zapalenie, znajdujemy przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i makrela.

Komentarze do: Rak piersi: zmęczenie często blaknie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz