Szukaj

Rak piersi: mammografia od 40 roku życia?

Podziel się
Komentarze0

Program wykrywania raka piersi poprzez badania mammograficzne w Szwecji miał pozwolić na 26-procentową redukcję ryzyka zgonów wśród kobiet w wieku 40-49 lat. Przynajmniej takie rezultaty wynikają z jednego badania, które trwało 16 lat – od 1986 do 2005 roku. Badanie to zostało przeprowadzone na 630 000 kobiet, w tym przedziale wiekowym.Według doktora Paula Lepine’a, badanie szwedzkie pokazuje redukcję poziomu śmiertelności relatywnie małą, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę badań mammograficznych, jakie trzeba wykonać, aby uratować jedno życie. Rezultaty tego badania są kolejnymi w tej dziedzinie i sprzecznymi z innymi danymi, które także odnosiły się do skuteczności mammografii jako środka pozwalającego zapobiec zgonom przypisywanym rakowi piersi.

Całkiem niedawno, badanie przeprowadzone w Norwegii stwierdziło, że wykrywanie raka piersi drogą badań mammograficznych ma pozwalać na jedynie 10-procentową redukcję liczby zgonów wśród kobiet w wieku od 50 do 69 lat, podczas gdy uczeni przewidywali wcześniej aż 25-procentowy spadek śmiertelności w tej grupie wiekowej.

W Szwecji, gdzie kobiety od 40 do 49 roku życia są objęte programem wykrywania raka piersi od 1986 roku, zobserwowano (wśród kobiet, które poddały się mammografii), redukcję śmiertelności z powodu tej choroby, układającą się w ten sposób:

o 29% wśród kobiet od 40 do 49 lat,

o 18% wśród kobiet od 40 do 44 lat,

o 37% u kobiet od 45 do 49 lat.

Globalnie, badanie podsumowuje, że mammografia pozwala uratować jedno życie na każde 1 250 kobiet, które uczestniczyły w programie wykrywania.

Być może dziś wykrywanie okazuje się mniej skuteczne, niż to w przeszłości przewidywano, ale mammografia pozwala wykryć raka piersi wcześniej oraz leczyć go środkami mniej inwazyjnymi, a to jest wygrana, podtrzymuje doktor Lepine.


Mammografia: zalecenia powinne zostać zrewidowane?

Mimo sprzecznych rezultatów, wynikających z badań przeprowadzanych w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie badań mammograficznych, Kanadyjskie Towarzystwo Raka (SCC), podtrzymuje na tę chwilę swoje zalecenia dotyczące wykrywania raka piersi. Ale Kanadyjskie Towarzystwo Raka być może wkrótce je zrewiduje.


Ostatnio Agencja Zdrowia Publicznego w Kanadzie stworzyłą komisję ekspertów, która ma za zadanie rewizję danych naukowych, dotyczących wszystkich metod wykrywania raka. W Quebeku, jedynie 54% kobiet w wieku 50-68 lat uczestniczy w programie wczesnego wykrywania raka piersi.

Połączyć wykrywanie z … aktywnością fizyczną

Zdaniem doktora Paula Lepine’a, poziom śmiertelności przypisywany rakowi piersi mógłby być jeszcze bardziej zredukowany, gdyby kobiety dołączyły także aktywność fizyczną do wykrywania. Wśród kobiet dotkniętych rakiem piersi, które były nieaktywne w momencie diagnozy, można zmniejszyć aż od jakieś 60-70% ryzyko zgonu, jeśli kobiety podejmą również aktywność fizyczną, i to od 3 do 5 godzin tygodniowo.

Nie ma żadnego innego leczenia, które byłoby równie skuteczne jak aktywność fizyczna, stwierdza doktor Lepine. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłaby ocena możliwości zainwestowania pewnej sumy publicznych pieniędzy, które pomogałyby kobietom dotkniętym rakiem piersi zmienić ich zwyczaje życiowe. Jest to pytanie, które nasze społeczeństwo musi sobie postawić, zamyka temat doktor Paul Lepine.

Zalecenia Kanadyjskiego Towarzystwa Raka odnośnie metod wykrywania raka piersi:

w każdym wieku: znać normalny stan swoich piersi i o każdej zmianie mówić lekarzowi,

40 lat i więcej: przechodzić przez badanie kliniczne piersi, wykonane przez pracownika służby zdrowia, conajmniej raz na 2 lata,

40 – 49 lat: rozmawiać z lekarzem o swoim osobistym ryzyku zachorowania na raka piersi, tak samo o plusach i minusach badania mammograficznego,

50-69 lat: poddawać się mammografii co 2 lata, a najlepiej byłoby uczestniczyć w programie wykrywania raka piersi,

70 lat i więcej: zapytać lekarza, co może doradzić w dziedzinie wykrywania raka piersi.

Komentarze do: Rak piersi: mammografia od 40 roku życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz