Szukaj

Przeciwko rakowi piersi - rukiew wodna!

Podziel się
Komentarze0

Substancja obecna w wielkich ilościach w rukwi wodnej, PEITC (Phenethyl isothiocyanate), ma znaczące działanie antyrakowe. Ostatnie badanie pokazuje, iż ta substancja jest stwierdzana we krwi po spożyciu tej rośliny, a więc być może jest w stanie ograniczyć postępowanie choroby. Coraz bardziej wydaje się, iż pożywienie naprawdę ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Jeśli więc niektóre produkty żywnościowe wydają się szkodliwe, z powodu cholesterolu wiązanego z pojawieniem się problemów sercowo-naczyniowych, to inne - wręcz przeciwnie.Niektóre produkty żywnościowe zdają się mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i mogą też zapobiec niektórym chorobom. W przypadku walki z rakiem piersi, olej z oliwek oraz brokuły są bardzo dobrymi sojusznikami. Dwa badania, przedstawione w czasie konferencji na temat raka piersi (Breast Cancer Research Conference) w Nottingham, dorzucają właśnie rukiew wodną do listy naszych sprzymierzeńców.

Spożywana w postaci sałatek przez cały okrąglutki rok, ta roślina z rodziny kapustowatych, zawierająca naturalną molekułę nazywaną Phenethyl isothiocyanate albo PEITC, może mieć naprawdę bardzo korzystne działanie. Phenethyl isothiocyanate należy do substancji, których cechą charakterystyczną jest atom węgla z dwoma podwójnymi połączeniami: jedno połączenie z atomem siarki, drugie połączenie z atomem azotu (N=C=S). W dodatku, wydaje się to być kluczowym elementem.

Badania opublikowane w dzienniku Biochemical pharmacology, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Southampton, pozwoliło lepiej scharakteryzować działanie PEITC na poziomie molekularnym. Stwierdzono, iż PEITC jest być może zdolny do redukcji aktywności proteiny 4E-BP1, zmniejszając jej stan fosforylacji (czyli procesu przyłączenia reszty kwasu ortofosforowego).


Normalnie, proteina 4E-BP1 aktywuje translację, a więc ekspresję niektórych genów. W obecności PEITC niektóre geny są więc słabiej wyrażone. Taki jest przypadek białka HIF (ang. hypoxia inducible factor). Synteza tego białka jest aktywowana w przypadku braku tlenu (hypoksja, niedobór tlenu w tkankach). Jej rolą jest więc aktywacja genów związanych z tworzeniem nowych naczyń krwionośnych. Geny te, nazywane genami proangiogennymi, są niezbędne do rozwoju nowotworów, ponieważ komórki rakowe potrzebują bardzo dużo tlenu oraz składników odżywczych, aby się mogły swobodnie rozwijać. Związek między PEITC oraz redukcją rozwoju nowotworów jest więc teraz bardzo wyraźnie ustalony.

Właśnie w takich warunkach przeprowadzono także drugie badania na ten sam temat, w tym samym laboratorium zresztą. Prace te zostały przedstawione w dzienniku British journal of nutrition. Tym razem, naukowcy zainteresowali się nie działaniem samego PEITC, ale działaniem właśnie rukwi wodnej. Badania in vitro najpierw wykazały, że ekstrakt naturalny z rukwi wodnej, otrzymany na drodze prostego rozgniatania rośliny, zmniejsza proliferację komórek nowotworowych oraz aktywność proteiny HIF.

Po tym małym zwycięstwie, naukowcy dali do zjedzenia po 80 gramów wodnej rukwi dziewięciu ochotniczkom, cieszącym się generalnie dobrym zdrowiem, ale które były leczone na raka piersi. W ciągu kolejnych 24 godzin, przeprowadzono wiele analiz krwi, które wykazały obecność podwyższonego poziomu PEITC. W 6 i w 8 godzinie badania, analiza komórek krwi przez cytometrię pozwoliła wykazać stan fosforylacji białka 4E-BP1 niższy u czterech ochotniczek.

Jeśli dalsze etapy badań się powiodą, może uda się pobudzić korzystne działanie PEITC przeciwko komórkom nowotworowym, poprzez wygaszenie proteiny HIF oraz genów proangiogennych.

Konkludując, obydwie publikacje dostarczają argumentów za działaniem antyrakowym rukwi wodnej, dlatego też naukowcy powinni zrealizować dodatkowe, uzupełniające badania na większej ilości osób.

Komentarze do: Przeciwko rakowi piersi - rukiew wodna!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz