Szukaj

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia potrójnie negatywnego raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Nowe wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wydawanym przez American Association for Cancer Research, potwierdzają zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi wśród kobiet otyłych i nieaktywnych fizycznie i wskazują jednocześnie na inne mechanizmy niż sam estrogen.


Naukowcy z Women's Health Initiative znaleźli związek pomiędzy otyłością, aktywnością fizyczną oraz potrójnie negatywnym rakiem piersi (jest to podtyp raka piersi, charakteryzujący się brakiem estrogenu, progesteronu oraz ekspresji HER2). Potrójnie negatywny rak piersi stanowi około 10 do 20 procent wszystkich przypadków raka piersi i jest powiązany z bardzo złymi rokowaniami z powodu braku docelowych terapii lekowych.

- Rak piersi nie jest po prostu jedną chorobą. Jest to złożona kombinacja wielu chorób - powiedziała dr Amanda Phipps z Fred Hutchinson Cancer Researcher Center.

- To niezwykłe, że udało nam się odkryć powiązanie z potrójnie negatywnym rakiem piersi, gdyż, biologicznie rzecz biorąc, ten podtyp w dużym stopniu różni się od innych nowotworów piersi.

Epidemiolodzy już od dawna podkreślali związek pomiędzy otyłością a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi w postmenopauzie, jak i mówili o zmniejszonym ryzyku u osób znacznie aktywniejszych fizycznie. Uważa się, że powiązanie pomiędzy tkanką tłuszczoną a estrogenem również przyczynia się do tego rodzaju ryzyka.


Phipps wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizowali dane 155 734 kobiet zapisanych w Women's Health Initiative. Zbadano poziom bazowego współczynnika BMI (współczynnik masy ciała) oraz poziom rekreacyjnej aktywności fizycznej wśród 307 kobiet z potrójnie negatywnym rakiem piersi oraz 2610 kobiet z ER-dodatnim nowotworem piersi.

Wyniki pokazały, że kobiety z najwyższym wskaźnikiem BMI były o 35 procent bardziej narażone na potrójnie negatywnego raka piersi i o 39 procent bardziej narażone na nowotwór ER-pozytywny. U kobiety, u których odnotowano wysoki poziom aktywności fizycznej, ryzyko potrójnie negatywnego raka było mniejsze o 23 procent, a ryzyko raka ER-dodatniego o 15 procent.

Dr Amy Trentham-Dietz z University of Wisonsin wraz z redakcją czasopisma Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention stwierdzili, że badania te stawiają ważne pytania.

- Literatura, przede wszystkim meta-analizy, wykazały, że największe ryzyko zachodzące pomiędzy otyłością i rakiem piersi występuje w przypadku raka ER-pozytywnego - powiedziała Trentham-Dietz.

- To badanie zwraca naszą uwagę na ewentualną rolę czynników wzrostu lub stanów zapalnych, jednak będą one musiały być zbadane na większej grupie pacjentów z rozpoznanymi podtypami nowotworu, w szczególności z potrójnie negatywnym rakiem piersi.

Komentarze do: Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia potrójnie negatywnego raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz