Szukaj

Noszenie wysokich obcasów odpowiedzialne za wywołanie artrozy kolana

Podziel się
Komentarze0

Częste noszenie sandałów bądź półbutów na wysokich obcasasch wywołuje skracanie włókien mięśniowych łydek, co sprzyja pojawieniu się artrozy kolana. Według niewielkiego badania amerykańskiego, kobiety, które noszą regularnie buty na wysokich obcasach, mają średnio o 13% skróconą długość włókien mięśniowych łydek. Skracanie mięśni łydek, zmierzone przy pomocy skanera ultradźwiękowego, było widoczne nawet gołym okiem, dzięki prostemu testowi.Kiedy kobieta, lubiąca nosić wysokie obcasy, położyła się na brzuchu, jej kąt piętowy był bardziej zaznaczony niż u innych kobiet, a to z powodu krótszej łydki wielbicielki wysokich obcasów. Poza tym, mięśnie miały większą grubość oraz były bardziej twarde, niż mięśnie normalne, co jest przyczyną pojawienia się bólu, kiedy miłośniczki wysokich obcasów zakładają buty na płaskiej podeszwie.

Nie jest to zaskakujące, ponieważ każdy mięsień, który nie jest używany, zaczyna zanikać. Takie skracanie mięśni łydek prawdopodobnie byłoby jeszcze większe, gdyby naukowcy wybrali okres dwóch, trzech czy też pięciu lat noszenia wysokich obcasów, komentuje pan doktor Charles Faucher, który jest podiatrą oraz profesorem na Uniwersytecie w Quebeku w Trois-Rivières (UQTR).

Według profesora Charlesa Fauchera, sandały, których obcasy przekraczają 4 cm wysokości, czyli mniej więcej półtora kciuka, uszkadzają stawy, wywołując tym samym pojawienie się artrozy w stawach kolanowych oraz w stawach kostek. Powyżej 4 cm wysokości, obcas wpływa na całą postawę ciała, modyfikując położenie stawów, co z kolei wpływa na chód i zwalnia prędkość poruszania się i przemieszczania oraz skraca krok i rozpęd, każe zauważyć podiatra.


W rzeczywistości, wysoki obcas przemieszcza kolano czasami naprzód, czasami do tyłu, co akcentuje ucisk na zwyczajowe punkty nacisku w kolanie. W ten sposób prowokujemy powtarzane mikrotraumatyzmy, które przyśpieszają normalne zużycie rzepek, dodaje doktor Charles Faucher.

Czy należy więc nosić jedynie półbuty na płaskich podeszwach? Niekoniecznie. Aby uzbroić się przeciwko ryzyku związanemi z dłuższym noszeniem butów na wysokich obcasach, należy nosić zróżnicowane obuwie, a przede wszystkim, należy pamiętać o rozciąganiu mięśni łydek w sposób regularny, podsumowuje profesor Faucher.

Jak rozciągać łydki? Aby uniknąć skurczania się włókien mięśniowych w łydkach, trzeba najpierw rozgrzać mięsień. Można to zrobić rysując na przykład wszystkie litery alfabetu czubkiem każdej stopy. Następnie, przy pomocy paska, serwetki czy też taśmy elastycznej, którą umieszczamy pod podeszwą stopy, przyciągamy łagodnie stopę do siebie. Nacisk powinnien wytworzyć pewien niewielki dyskomfort, ale ból nie powinnen być silny. Wystarczy, jeśli się tylko lekko skrzywimy. Ponad to, należy taką pozycję utrzymać przez conajmniej dziesięć sekund, na każdą stopę.

Komentarze do: Noszenie wysokich obcasów odpowiedzialne za wywołanie artrozy kolana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz