Szukaj

Niepewna skuteczność leków na uderzenia gorąca podczas menopauzy

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy amerykańskiej Food and Drug Administration (FDA) poruszyli kwestię eksperymentalnych leków firm Depomed Inc i Hisamitsu Pharmaceutical Co Inc, które mają redukować uderzenia gorąca w menopauzie. Eksperci zwrócili uwagę na nowe zagrożenia związane z tymi farmaceutykami.Sefelsa (gabapentyna), lek produkowany przez laboratorium Depomed, okazuje się skuteczny w redukowaniu częstotliwości i natężenia uderzeń gorąca w czasie menopauzy po czterech tygodniach terapii. Po 12 tygodniach stosowania rezultaty są jednak inne, podaje raport FDA.

Kapsułki paroksetyny (ang. paroxetine mesylate) japońskiego wytwórcy leków Hisamitsu redukują z kolei częstotliwość tych stanów, ale nie radzą sobie z minimalizacją ich nasilenia.

Obydwa leki rywalizują o pierwszeństwo na rynku i tytuł najlepszego niehormonalnego leku na uderzenia gorąca.

Większość kobiet przechodzących menopauzę doświadcza tych stanów – złożonego kompleksu odczuć, który zaczyna się od ciepła i zaczerwienienia i któremu towarzyszą pocenie się, kołatanie serca oraz lęk.  Napady te wykle trwają kilka minut.


Jak twierdzą przedstawiciele firmy Depomed, na 32 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych, które doświadczają uderzeń gorąca podczas menopauzy, ok. 13 mln szuka skutecznych sposobów leczenia.  

Jedynym aprobowanym i bardziej skutecznym sposobem walki z uderzeniami gorąca pozostaje nadal hormonalna terapia zastępcza. Powoduje ona jednak wzrost ryzyka zachorowalności na raka piersi i wystąpienia udaru serca.

Firma Depomed już sprzedaje gabapentynę jako Gralise. Lek jest stosowany w leczeniu bólów związanych z półpaścem.

Z kolei substancja znana jako paroxetine mesylate jest sprzedawana między innymi pod nazwami Paxil i Pexeva, i ma przede wszystkim leczyć depresję oraz lęk.

FDA chce aktualnie zrewidować leki, które już znalazły zastosowanie. Analitycy agencji wezmą pod uwagę dostępne dane i wkrótce wydadzą ostateczne decyzje w ich sprawie.

Jim Molloy z Janney Capital Markets przyznaje, że zaleca kupowanie produktów Depomed, nawet jeśli zespół FDA postawi na Sefelsa.Komentarze do: Niepewna skuteczność leków na uderzenia gorąca podczas menopauzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz