Szukaj

Mężczyźni z rakiem piersi mają się o wiele gorzej niż kobiety

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni rzadko chorują na raka piersi, ale ci, których choroba dopadnie, często nie przeżyją równie długo co kobiety. Przede wszystkim dlatego, iż mężczyźni nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą zachorować na ten nowotwór, a także dlatego, iż bardzo powoli rozpoznają znaki ostrzegawcze. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego w tym temacie. Badanie to zostało przedstawione na spotkaniu amerykańskiego towarzystwa chirurgów piersiowych, American Society of Breast Surgeons, w Phoenix.Przeciętnie, kobieta z rakiem piersi żyje dwa lata dłużej niż mężczyzna z rakiem piersi, stwierdziło największe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na mężczyznach cierpiących na tę chorobę.

Owo badanie odkryło, że u mężczyzn guzy nowotworowe były odkrywane znacznie większe w momencie diagnozy, bardziej zaawansowane, i bardziej zagrażały one rozprzestrzenieniem się na inne części ciała. Mężczyzn diagnozowano również później w ich życiu: przeciętnie, chorobę diagnozuje się u kobiet około 59 roku życia, natomiast u mężczyzn – około 63 roku życia.

Wielu mężczyzn nie ma nawet pojęcia o tym, że mogą zachorować na raka piersi, ponieważ w powszechnym pojęciu jest to choroba kobiet. Co gorsza, wielu lekarzy również błądzi w ciemnościach, ignorując objawy, które u kobiet natychmiast spowodowałyby alarm, mówi główny autor tego badania, doktor Jon Greif, chirurg raka piersi w Oakland w Kalifornii.

Amerykańskie towarzystwo raka, American Cancer Society ocenia, że 1 na 1 000 mężczyzn zachoruje na raka piersi, w porównaniu do 1 na 8 kobiet. W porównaniu, 1 n 6 mężczyzna zachoruje na raka prostaty, który jest rakiem najpowszechniejszym pośród mężczyzn.

Naprawdę, nikt nie ma zwyczaju myślenia o raku piersi u mężczyzn, mówi doktor David Winchester, chirurg raka piersi w North Shore University Health System, niezwiązany z tym badaniem. Doktor David Winchester leczy jedynie kilku mężczyzn z rakiem piersi rocznie, w porównaniu do co najmniej 100 kobiet.

Badacze amerykańscy przeanalizowali dane narodowe, zbierane przez dziesięć lat, na temat przypadków raka piersi, w okresie 1998 – 2007. W sumie, w tym okresie zdiagnozowano 13 457 mężczyzn, natomiast, aż 1 400 000 kobiet. Przeanalizowana baza danych zawiera około 75% wszystkich przypadków raka piersi zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych.

Mężczyźni, którzy zostali objęci tym badaniem, żyli średnio około osiem lat po diagnozie, w porównaniu do 10 lat dla kobiet. Badanie jednak nie określa, czy pacjenci zmarli z powodu raka piersi, czy też z jakiegoś innego powodu.


Doktor Akkamma Ravi, specjalistka raka piersi w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku stwierdza: badania te potwierdzają wyniki, które zostały otrzymane w mniejszych pracach, i mogą pomóc podnieść świadomość.

Ponieważ choroba ta jest tak rzadka u mężczyzn, badań praktycznie nie ma, a lekarze nie mają innego wyjścia, więc leczą mężczyzn tak samo, jak leczyliby kobiety. Niektórzy lekarze mówią, iż nowotwory piersi u mężczyzn mogą być biologicznie inne niż nowotwory u kobiet.

Mężczyźni z rakiem we wczesnym stadium mają gorsze poziomy przeżycia niż kobiety z takim samym rakiem. Ale starszy wiek mężczyzn w momencie diagnozy może również wyjaśniać uzyskane rezultaty,
mówi doktor Jon Greif.

Przyczyny raka piersi, po raz kolejny, nie zostały dobrze przebadane. Ale niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko u kobiet, również dotyczą mężczyzn: starszy wiek, mutacje genowe związane z rakiem, rodzinna historia choroby, a także ciężkie picie.


Nie ma również formalnych wytycznych dotyczących wykrywania raka piersi u mężczyzn. Amerykańskie towarzystwo raka, American Cancer Society mówi, że rutynowe badanie przesiewowe jest niemożliwe pośród mężczyzn, ponieważ choroba jest tak rzadka, więc nie byłoby to korzystne. Dla mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka, ponieważ mają silną historię rodzinną, albo genetyczne mutacje, mammografie albo badanie piersi mogą być pomocne, ale mężczyźni ci powinni przedyskutować to przede wszystkim ze swoimi lekarzami, stwierdza American Cancer Society.

Rak piersi u mężczyzny zazwyczaj pojawia się jako guz pod albo w pobliżu brodawki sutkowej. Jeżeli otoczka sutka albo pierś są zniekształcone, należy zmiany te sprawdzić tak szybko, jak to tylko możliwe.

Tom More, lat 67, kąpał się pod prysznicem, kiedy wyczuł guzek wielkości groszku w pobliżu swojego prawego sutka. Ponieważ jego kolega od golfa miał raka piersi, Tom More nie zwlekał ani chwili. Jego lekarz powiedział, że Tom More był jego pierwszym pacjentem płci męskiej z rakiem piersi.

Robert Kaitz, właściciel firmy komputerowej, myślał, że mała narośl pod jego lewym sutkiem była tylko nieszkodliwą cystą, taką samą, jaką kiedyś usunięto z jego pleców. Kiedy sprawdził narośl dwa lata później, guz zaczął już boleć. Diagnoza była szokiem: tak jak większość mężczyzn, nie miał zielonego pojęcia o tym, że mężczyźni również chorują na raka piersi.

Miał mastektomie, a także usunięto mu 25 pobliskich węzłów chłonnych, niektóre wraz z rakiem. Potem czekała go radioterapia i chemioterapia. Testy wykazały, że Robert Kaitz miał genetyczną mutację BRCA, która jest związana z rakiem piersi i rakiem jajnika u kobiet. Być może, mutacja ta przeszła na niego z jego matki, która również przeżyła raka piersi. Mutacja ta jest również związana z rakiem prostaty, z którego powodu Robert Kaitz był leczony w 2009 roku.

Robert Kaitz, wielbiciel motocykli, żartuje teraz, że jest mężczyzną z kobiecą chorobą, ale nie jest tym zakłopotany i nie ma problemów z pokazywaniem blizny po mastektomii. Jedyna rzecz, której nie mógł znieść, to tamoksifen, czyli lek hormonalny stosowany w zapobieganiu nawrotom raka piersi u kobiet. Powoduje on objawy menopauzalne, a więc przestał go zażywać.

Zabijał mnie, mówi Robert Kaitz. Nocne poty, uderznia gorąca, zmiany nastroju, depresja. Siedziałem przed telewizorem i oglądałem dramat, a łzy nie przestawały płynąć mi po policzkach.

Lekarze czasami przepisują antydepresanty oraz inne lekarstwa pozwalające kontrolować te objawy. Teraz, Robert Kaitz co roku poddaje się badaniu mammograficznemu. Mężczyźni powinni wiedzieć, że nie są odporni na raka piersi, mówi.

Komentarze do: Mężczyźni z rakiem piersi mają się o wiele gorzej niż kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz