Szukaj

Męski rak piersi – rzadki, ale często agresywny

Podziel się
Komentarze1

Diagnoza raka piersi jest o wiele rzadsza u mężczyzn, według ostatnich analiz proporcji zachorowań na raka w sześciu miastach i krajach. Ale kiedy mężczyźni zaczynają chorować na raka piersi, ich choroba jest już bardzo zaawansowana w momencie diagnozy. I większe jest prawdopodobieństwo, że umrą z jej powodu.


Nie jest to zaskakujące, mówi pani doktor Susan Dent, z Ottawa Hospital Cancer Center w Kanadzie, która nie brała udziału w nowym badaniu. Dzieje się tak, ponieważ  generalnie nie ma takiej świadomości, że rak piersi dotyczy również mężczyzn. Mężczyźni o tym nie myślą, ponieważ uważają, że jest to jedynie choroba kobiet. Jednakże, rak piersi u mężczyzn jest jak najbardziej realny.

Przyczyny raka piersi u mężczyzn

Najczęściej, diagnozowany jest między 60 – 70 rokiem życia, jak podaje Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute). Promieniowanie, a także choroby, które podnoszą poziom estrogenów, takie jak marskość wątroby albo zespół Klinefeltera, genetyczne zaburzenia – wszystko to to czynniki, które mogą ponieść ryzyko dla mężczyzn.

Jak dodaje jeszcze  pani doktor Susan Dent, mężczyźni powinni być wyjątkowo czujni, jeśli mają w rodzinie historię raka piersi, włączając w to predyspozycje do raka spowodowane przez mutację BRCA1 i BRCA2, które są dobrze znane z tego, iż podnoszą u kobiet ryzyko nowotworów piersi oraz jajników.

Ale mężczyźni, którzy nie mają historii raka w rodzinie, nie powinni być poddawani badaniu skriningowemu, eksperci zgadzają się co do tego.


Rak piersi u kobiet a rak piersi u mężczyzn

Badacze przyjrzeli się z bliska rejestrom raka z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Singapuru oraz Szwajcarii, cofając się aż do roku 1970. Rejestry te obejmowały około 460 000 kobiet zdiagnozowanych w kierunku raka piersi i około 2 700 mężczyzn.


Okazało się, że w momencie diagnozy, mężczyźni mieli już przerzuty raka poza pierś. W leczeniu, przechodzili oni również mniej operacji chirurgicznych oraz zabiegów radiologicznych niż kobiety, ale poziom chemioterapii i hormonoterapii był podobny dla obu płci.

Stwierdzono również, że mężczyźni mieli 72% na przeżycie pięciu lat po postawieniu diagnozy, w porównaniu do 78% dla kobiet. Ale jak zauważyli badacze, którymi kierował doktor Mikael Hartman z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (National University of Singapore), kiedy rak piersi u mężczyzn został wykryty w tym samym czasie co rak piersi u kobiet, i jeżeli zostali oni poddani właściwemu leczeniu, to mężczyźni mieli większe szanse na wyzdrowienie i przeżycie niż kobiety.

Zespół badaczy stwierdził również, że wcześniejsze badania pokazały, iż zazwyczaj mija kilka miesięcy, od momentu kiedy u mężczyzn zacznają pojawiać się objawy, do momentu kiedy otrzymują oni diagnozę raka piersi. Mężczyźni, u których rozwija się nowotwór, zwlekają z wizytą u lekarza, w porównaniu do kobiety, u której pojawiają się podobne objawy, wyjaśniają badacze w Journal of Clinical Oncology.

Konkluzje? Większa świadomość choroby

Męski rak piersi jest rzadki, ale mężczyźni mogą naprawdę na niego zachorować, więc powinni być tego świadomi i powinni szukać pomocy. Ponieważ zalecenia regularnej mammografii dotyczą kobiet w wieku od 40 do 50 lat, w zależności od kraju, wiele nowotworów u kobiet zostaje wychwyconych, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Podobne zalecenia nie dotyczą mężczyzn.

Podsumowując, rak piersi u mężczyzny to rzadkie wydarzenie, mówi pani doktor Susan Dent, z Ottawa Hospital Cancer Center w Kanadzie. Nigdy bym nie zalecała, żeby mężczyźni chodzili regularnie na mammografię.

Komentarze do: Męski rak piersi – rzadki, ale często agresywny (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:36

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze