Szukaj

Męski rak piersi – rzadki, ale często agresywny

Podziel się
Komentarze4

Diagnoza raka piersi jest o wiele rzadsza u mężczyzn, według ostatnich analiz proporcji zachorowań na raka w sześciu miastach i krajach. Ale kiedy mężczyźni zaczynają chorować na raka piersi, ich choroba jest już bardzo zaawansowana w momencie diagnozy. I większe jest prawdopodobieństwo, że umrą z jej powodu.


Nie jest to zaskakujące, mówi pani doktor Susan Dent, z Ottawa Hospital Cancer Center w Kanadzie, która nie brała udziału w nowym badaniu. Dzieje się tak, ponieważ  generalnie nie ma takiej świadomości, że rak piersi dotyczy również mężczyzn. Mężczyźni o tym nie myślą, ponieważ uważają, że jest to jedynie choroba kobiet. Jednakże, rak piersi u mężczyzn jest jak najbardziej realny.

Przyczyny raka piersi u mężczyzn

Najczęściej, diagnozowany jest między 60 – 70 rokiem życia, jak podaje Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute). Promieniowanie, a także choroby, które podnoszą poziom estrogenów, takie jak marskość wątroby albo zespół Klinefeltera, genetyczne zaburzenia – wszystko to to czynniki, które mogą ponieść ryzyko dla mężczyzn.

Jak dodaje jeszcze  pani doktor Susan Dent, mężczyźni powinni być wyjątkowo czujni, jeśli mają w rodzinie historię raka piersi, włączając w to predyspozycje do raka spowodowane przez mutację BRCA1 i BRCA2, które są dobrze znane z tego, iż podnoszą u kobiet ryzyko nowotworów piersi oraz jajników.

Ale mężczyźni, którzy nie mają historii raka w rodzinie, nie powinni być poddawani badaniu skriningowemu, eksperci zgadzają się co do tego.


Rak piersi u kobiet a rak piersi u mężczyzn

Badacze przyjrzeli się z bliska rejestrom raka z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Singapuru oraz Szwajcarii, cofając się aż do roku 1970. Rejestry te obejmowały około 460 000 kobiet zdiagnozowanych w kierunku raka piersi i około 2 700 mężczyzn.


Okazało się, że w momencie diagnozy, mężczyźni mieli już przerzuty raka poza pierś. W leczeniu, przechodzili oni również mniej operacji chirurgicznych oraz zabiegów radiologicznych niż kobiety, ale poziom chemioterapii i hormonoterapii był podobny dla obu płci.

Stwierdzono również, że mężczyźni mieli 72% na przeżycie pięciu lat po postawieniu diagnozy, w porównaniu do 78% dla kobiet. Ale jak zauważyli badacze, którymi kierował doktor Mikael Hartman z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (National University of Singapore), kiedy rak piersi u mężczyzn został wykryty w tym samym czasie co rak piersi u kobiet, i jeżeli zostali oni poddani właściwemu leczeniu, to mężczyźni mieli większe szanse na wyzdrowienie i przeżycie niż kobiety.

Zespół badaczy stwierdził również, że wcześniejsze badania pokazały, iż zazwyczaj mija kilka miesięcy, od momentu kiedy u mężczyzn zacznają pojawiać się objawy, do momentu kiedy otrzymują oni diagnozę raka piersi. Mężczyźni, u których rozwija się nowotwór, zwlekają z wizytą u lekarza, w porównaniu do kobiety, u której pojawiają się podobne objawy, wyjaśniają badacze w Journal of Clinical Oncology.

Konkluzje? Większa świadomość choroby

Męski rak piersi jest rzadki, ale mężczyźni mogą naprawdę na niego zachorować, więc powinni być tego świadomi i powinni szukać pomocy. Ponieważ zalecenia regularnej mammografii dotyczą kobiet w wieku od 40 do 50 lat, w zależności od kraju, wiele nowotworów u kobiet zostaje wychwyconych, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Podobne zalecenia nie dotyczą mężczyzn.

Podsumowując, rak piersi u mężczyzny to rzadkie wydarzenie, mówi pani doktor Susan Dent, z Ottawa Hospital Cancer Center w Kanadzie. Nigdy bym nie zalecała, żeby mężczyźni chodzili regularnie na mammografię.

Komentarze do: Męski rak piersi – rzadki, ale często agresywny (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 26-08-2022 12:50

Ketokonazol leki sprzedam rak prostaty watroby nowotwor onkologiczny cytostatyk lek przeciwrakowy przeciwnowotworowy terapia rak

2

Ketokonazol leki sprzedam rak prostaty watroby nowotwor onkologiczny cytostatyk lek przeciwrakowy przeciwnowotworowy terapia raka Rak prostaty https://prostatecancer.net/treatment/nizoral-reviews-how-well-works-side-... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:36

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze