Szukaj

Menopauza a suchość pochwy

Podziel się
Komentarze1

Jednym z objawów jaki towarzyszy kobiecie przechodzącej menopauzę jest suchość pochwy. Symptom ten może bardzo mocno wpłynąć na jakość życia, gdyż sporo kobiet skarżących się na suchość pochwy rezygnuje z seksu ze zzględu na uciążliwość objawów. 

Menopauza a suchość pochwy


Suchość pochwy to objaw normalny tzn. że kobiety będące w trakcie menopauzy w ponad 75% przypadków, doświadczają tej nieprzyjemnej dolegliwości. Skoro tak dużo pań ma kłopoty z właściwym nawilżeniem, kobiety powinny pokonać swój wstyd i udać się na konsultacje do lekarza.

Co powoduje suchość?

W organizmie kobiety przechodzącej przekwitanie stężenie poziomu estrogenu spada prawie dziesięciokrotnie. Ponadto zaczyna starzeć się nabłonek pochwy, który także powoduje upośledzenie wydzielania śluzu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dochodzi do powolnego zaniku pochwy.

Jak działają estrogeny?

Estrogeny sterują produkcją glikogenu, jest to substancja jaka w kobiecej pochwie rozkładana jest do postaci kwasu mlekowego - który chroni kobiecą florę bakteryjną. Poza tym odpowiadają za proces wydzielania śluzu, który nawilża pochwę podczas stosunku seksualnego.


Objawy


Objawy suchości pochwy nie pojawiają się tylko podczas stosunku seksualnego. Brak nawilżenia może utrudniać normalne funkcjonowanie. Kobieta może odczuwać ucisk czy pulsowanie w okolicach pochwy. Możesz także odczuwać dyskomfort w chwili, kiedy Twoje narządy intymne stykają się z bielizną. Wszystkim tym objawom często towarzyszy żółtawo-zielonkawa wydzielina. Kobieta musi zdawać sobie sprawę, że lekceważenie tych dolegliwości prowadzi do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych narządów intymnych oraz dróg moczowych.

Leczenie

Po pierwsze nie możesz bagatelizować objawów! Zrezygnowanie ze współżycia nie jest rozwiązaniem problemu. Wizyta u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia spowoduje poprawę jakości Twojego życia. Jeżeli cierpisz na łagodną formę zaniku pochwy możesz zastosować różnego rodzaju lubrykanty - zapobiegają one otarciom podczas stosunku, a także łagodzą odczuwanie symptomów w trakcie dnia.

Jeżeli nawilżenie nie przynosi oczekiwanego rezultatu lekarz może zastosować leczenie doustne oraz miejscowe tzn. dopochwowe. Uważa się, że w leczeniu suchości pochwy dobre zastosowanie znajduje Hormonalna Terapia Zastępcza.

Komentarze do: Menopauza a suchość pochwy (1)

agamm
agamm 30-11-2011 21:11

probiotyki

1

z tego co widziałam to moja mama przez jakis czas lactovaginal, własnie na takie problemy intymne w czasie menopauzy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze