Szukaj

Mammografy z usterkami!!!

Podziel się
Komentarze0

Połowa mammografów, które w 2008 r. były poddane kontroli, nie spełniało wymogów przynajmniej jednego ze specjalistycznych testów. W ubiegłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało milion Polek w wieku 50-69 lat.Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego zaznaczył, że nie oznacza to, iż aparaty powinny zostać wycofane z użytku. Ale tylko pod warunkiem, że usterki nie zmniejszają wartości diagnostycznej i nie zagrażają bezpieczeństwu pacjentek.W każdym przypadku negatywnych wyników testów jednostka powinna podjąć działania naprawcze i usuwać usterki. 20 proc. poradni nie wykonuje testów, nie wszystkie jednostki podejmują działania naprawcze. Wobec nich będą wyciągane surowe konsekwencje. W 2008 r. z użytku zostały wycofane cztery mammografy - podkreślił Bondar.

Dodał, że Państwowa Inspekcja Sanitarna podczas kontroli oceniała mammografy pod kątem spełnienia wymagań ochrony radiologicznej.

Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przedstawił w styczniu wyniki dwóch audytów poradni mammograficznych. W pierwszym (klinicznym) sprawdzono jakość zdjęć, zaś w drugim oceniono m.in. warunki i organizację przeprowadzania badań.


Okazało się, że niektóre uznane lecznice, mimo zaliczenia kontroli jakości zdjęć na najwyższym poziomie, nie przeszły drugiego z audytów. Stało się tak m.in. w przypadku warszawskiego Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz niepublicznego Centrum Medycznego Damiana.

Z danych opublikowanych przez COK dotyczących audytu klinicznego (kontrola jakości zdjęć) wynika, że aż 71 poradni mammograficznych (67 metoda analogowa i 4 metoda cyfrowa) wykonujących badania profilaktyczne nie uzyskało pozytywnego wyniku kontroli. W przypadku 105 skontrolowanych lecznic (100 - metoda analogowa i pięć - metoda cyfrowa) badania wykonywane są na pożądanym poziomie, a w 123 placówkach medycznych (117 - metoda analogowa i 6 - metoda cyfrowa) - na akceptowanym.

Wśród poradni, w których kontrola jakości zdjęć mammograficznych wypadła negatywnie, znalazły się m.in. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska "CePeLek" w Warszawie, stołeczny Szpital Wolski i szpital na Bródnie, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, 1 Szpital Wojskowy w Lublinie, 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, Akademickie Centrum Kliniczne AM w Gdańsku, Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej AM w Katowicach oraz szpitale wojewódzkie: w Radomiu, Chełmie, Słupsku, Olsztynie, Przemyślu, Zamościu i Krośnie.

Komentarze do: Mammografy z usterkami!!!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz