Szukaj

Lepiej zachować piersi?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania sugerują, że we wczesnym stadium rozwoju nowotworu piersi podobne szanse na wyleczenie mają zarówno pacjentki poddane lumpektomii i promieniowaniu, jak i te, które przeszły mastektomię. Najnowsze badania sugerują, że chirurgia inwazyjna niekoniecznie jest najlepszym wyjściem, a kobiety we wczesnym stadium raka piersi, które zachowały piersi, radzą sobie tak samo dobrze, a może nawet lepiej, w zakresie leczenia, niż te, którym usunięto piersi.W badaniach, u pacjentek, które zostały poddane lumpektomii (chirurgiczne usunięcie nowotworu i otaczających go tkanek) we wczesnym stadium choroby, ryzyko śmierci (z jakiejkolwiek przyczyny) obniżyło się o 19% w okresie dziewięciu lat, w porównaniu z tymi, które zostały poddane mastektomii.

Wyniki zostały potwierdzone również po uwzględnieniu innych czynników, które mogły mieć wpływ, takich jak wiek, rozmiar nowotworu przed operacją i złośliwość guza.

Jednakże, eksperci ostrzegają, że rezultaty mogą być zależne od jeszcze innych różnic, których nie dało się zmierzyć, np. dostępu do opieki zdrowotnej. Niezależnie od tej kwestii, badania zapewniają pewność pacjentkom, które optują za bardziej konserwatywną chirurgią.

Naukowcy twierdzą, że w ostatnich latach liczba mastektomii wzrosła wśród niektórych grup, m.in. pośród młodych kobiet.

Wiele kobiet myśli „im więcej operacji, tym lepiej”, mówi naukowiec dr E. Shelley Hwang, szef chirurgii na Duke Cancer Institute. Powinny zostać poinformowane, że lumpektomia może dać świetne, długoterminowe efekty.

Naukowcy podkreślają, że lumpektomia, nie może być zastosowana u wszystkich pacjentek. Nie jest zalecana dla kobiet z dużym guzem lub kilkoma guzami w jednej piersi, dla tych, które były wcześniej poddane promieniowaniu klatki piersiowej, i dla tych z pewnymi mutacjami genetycznymi (np. BRCA1).


Jednak większość kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium (ponad 80%), może być poddana lumpektomii, powiedział Hwang.

Chirurgia raka piersi

Hwang i jego współopracownicy przeanalizowali informacje od 112 154 kobiet w Kalifornii ze zdiagnozowanym wczesnym stadium choroby, pomiędzy rokiem 1990 a 2004, które były poddane lumpektomii z promieniowaniem albo mastektomii.


W trakcie badania nastąpiło 31 416 przypadków śmierci, z których ok. 39%  było spowodowanych nowotworem.

Badania pokazały, że kobiety, które miały ponad 50 lat i których guz był wrażliwy na działanie hormonów (estrogenu i progesteronu), czerpały większe korzyści z lumpektomii.

Prawdopodobieństwo śmierci na raka piersi obniżyło się u nich o 13%, a prawdopodobieństwo śmierci z jakiejkolwiek innej przyczyny o 19% w porównaniu z kobietami poddanymi mastektomii.

Dla kobiet poniżej 50. roku życia z guzami wrażliwymi na hormony, prawdopodobieństwo przeżycia było takie samo w obydwu przypadkach.

Korzyści?

To dobra wiadomość, że dużo kobiet czuje intuicyjnie, że mastektomia musi być lepsza niż zachowanie piersi, powiedziała dr Stephanie Bernik, szef chirurgii onkologicznej na Lenox Hill Hospital w Nowym Yorku, która była zaangażowana w badania.

Jednocześnie dodaje, że chirurdzy mieli pewność, opartą na poprzednich badaniach, że chirurgia ochronna piersi jest równoważna z mastektomią we wczesnym stadium. Bernik przestrzega przed postrzeganiem lumpektomii jako zabiegu, który w każdym przypadku przynosi korzyści.

Między pacjentkami, które przebyły mastektomię, a tymi poddanymi lumpektomii, jest kilka kluczowych różnic. Kobiety z usuniętą piersią zwykle miały większego, bardziej groźnego guza i występowało u nich większe prawdopodobieństwo przejścia operacji we wcześniejszym okresie badania, kiedy metody leczenia były inne.

Naukowcy próbowali wyjaśnić te różnice przy użyciu statystyki, ale wyniki ciągle pozostają niejasne. Badacze nie potrafili dokładnie określić, czy na osoby badane miały wpływ inne czynniki, poza rakiem piersi, które mogłyby przyczynić się do przeżycia.

Kobiety po przebytej lumpektomii muszą być monitorowane na wypadek nawrotów. To kwestia, któramoże wpłynąć na decyzję o poddaniu się operacji, mówi Hwang.

Z uwagi na to, że w badaniach uwzględniono jedynie pacjentki, które przeżyły, nie można określić na ich podstawie, jak bardzo narażone na nawroty były kobiety poddane lumpektomii.
red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Lepiej zachować piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz