Szukaj

Kobiety po porodzie odczuwają mniejszy niepokój z powodu zagrożeń niezwiązanych z dzieckiem

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez uniwersytety w Indianie i Zurychu dowodzą, iż tuż po narodzinach dziecka, świeżo upieczone matki zmieniają swój sposób postrzegania sytuacji stresowych i wykazują mniejsze zainteresowanie niebezpieczeństwami, które nie grożą bezpośrednio ich dzieciom.Ta zmiana w neuroendokrynowym zespole obwodów może pomagać kobietom w przystosowaniu się do dodatkowego stresu, jaki pociąga ze sobą posiadanie małego dziecka.

W eksperymencie wzięło udział prawie 60 kobiet, z których połowa niedawno urodziła. Podczas trwania badań naukowcy pokazywali kobietom różne niepokojące obrazy, które mogły wywoływać stres i poruszenie.

Aby ocenić ich reakcje, używano różnych technik obrazowania mózgu oraz badano ilość kortyzolu - hormonu stresu - w wydalanym moczu. U tych pacjentek, które były świeżo po przebytym porodzie, zaobserwowano mniejszą aktywność mózgową w ciele migdałowatym, odpowiedzialnym za kontrolę reakcji emocjonalnych, niż u kobiet nieposiadających dzieci.


Według doktor Heather Rupp z Uniwersytetu w Indianie, badania te udowodniły, że macierzyństwo wpływa na sposób reakcji w sytuacjach stresowych, przez co przygotowuje kobiety do umiejętnego radzenia sobie w nowej roli.

Podczas gdy inne badania wykazały, iż świeżo upieczone matki są bardziej wyczulone na niebezpieczeństwa mogące zagrażać ich dzieciom, doświadczenie doktor Rupp pokazało, że matki słabiej reagują na ryzyko niezwiązane z ich dzieckiem.

Ponadto, naukowcy dowiedli, iż istotną rolę odgrywa tutaj oksytocyna, hormon wytwarzany w większych ilościach w czasie, a także po porodzie, jednak nie udało się ustalić, jak dokładnie przyczynia się on do tych zmian. 

Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że oksytocyna może pełnić ważną funkcję w utrzymywaniu zdrowego stanu umysłu u kobiet poprzez wywoływanie uspokajającego efektu w trakcie karmienia piersią.

Komentarze do: Kobiety po porodzie odczuwają mniejszy niepokój z powodu zagrożeń niezwiązanych z dzieckiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz