Szukaj

Jak przebiega aktywność seksualna kobiet po 45 roku życia?

Podziel się
Komentarze0

Seksualność wiąże się z pożądaniem, związkiem, komunikacją, rozkoszą i rozmnażaniem. Podejście do tego tematu ma związek z wieloma aspektami, takimi jak wychowanie czy też wcześniejsze doświadczenia seksualne.  Współżycie młodych osób jest dla nas zjawiskiem całkowicie normalnym, jednak aktywność seksualna kobiet u których pojawiła się już menopauza, jest wciąż tematem tabu.

Jak przebiega aktywność seksualna kobiet po 45 roku życia?

Społeczeństwo powszechnie traktuje zmarszczki na twarzy i siwe włosy, jako symbol nieatrakcyjności, co automatycznie powiązane jest z zaprzestaniem współżycia seksualnego. Dodatkowo ciągle promowany jest pewien kanon piękna, w którym istnieje wyłącznie wizerunek kobiety młodej i pięknej. Jednak, jak wskazują badania, wejście w okres przekwitania nie oznacza automatycznej rezygnacji z seksu. Co więcej, wiele kobiet dopiero wówczas zaczyna w pełni korzystać z bliskości, nie musi się bowiem martwić zajścia w nieplanowaną ciążę. Co najważniejsze, jeśli kobieta przed menopauzą prowadziła udane życie seksualne, to również i w starszym wieku to się nie zmieni. Ich potrzeby i upodobania nie mijają wraz z przekroczeniem bariery 45 czy 50 lat. Mimo że popęd płciowy może się zmniejszyć, to jednak czerpanie przyjemności ze współżycia nie zanika. 

Wiele kobiet wraz z upływem lat coraz bardziej zaczyna doceniać jakość zbliżeń, niż ich częstotliwość. Jak pokazują badania, aktywność seksualna kobiet począwszy od 55 roku życia zaczyna spadać, jednak dopiero około 75 roku życia zanika.

Podejście kobiet  po 45 roku życia do swojego życia seksualnego zależy od kilku czynników i jest sprawą indywidualną. Wpływ na to ma m.in. menopauza. Z reguły kobiety boją się tego okresu życia i związanych z nim zmian hormonalnych. Jednak wbrew pozorom, przekwitanie nie zmienia ich seksualności, a wręcz ułatwia współżycie. W tym czasie nie trzeba już martwić się o nieplanowaną ciążę czy o przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, więc seks staje się bardziej spontaniczny. Samo przekwitanie nie obniża automatycznie popędu płciowego, jednak mogą się pojawić pewne trudności, np. niewystarczająco wilgotna pochwa, dlatego zaleca się stosowanie powszechnie dostępnych środków nawilżających.      


Również  to, w jakim domu wychowana została kobieta ma wpływ na jej życie seksualne. To czy była otoczona osobami, dla których seks był tematem tabu, a rodzice nie okazywali sobie czułości, ma wpływ na powstawanie pewnych barier u dojrzałych kobiet.  Wiąże się z tym również doświadczenie kobiety z wcześniejszymi partnerami, które wpływa na stopień pewności siebie i poczucie własnej wartości. Istotne są również relacje z obecnym partnerem, który powinien stale okazywać kobiecie zainteresowanie, a nie bać się zmarszczek na jej twarzy. To w jaki sposób mężczyzna okazuje szacunek wobec swojej towarzyszki, ma wpływ na jej psychikę, a co za tym idzie, na jej podejście do seksu. Pozytywne podejście do wyglądu kobiety oznacza, że wraz z menopauzą nie poczuje się ona nieatrakcyjna. 


Wraz  z pojawieniem się na rynku tabletek antykoncepcyjnych, kobiety zaczęły na własną rekę sterować swoim życiem seksualnym, same mogą decydować, czy i kiedy są gotowe na poczęcie dziecka. Daje to w pewnym sensie swobodę seksualną, a skutkuje również pełną kontrolą życia zawodowego, które może znacznie podnieść pewność siebie kobiety. W związku z tym wraz z upływem lat kobiety nie traktują seksu, jako przyjemności zarezerwowanej wyłącznie dla młodych.  Kłóci się to z ogólnie przyjętym podejściem do kobiet po 45 roku, które prowadzą aktywne życie seksualne. Wciąż istnieje pewien stereotyp, w którym widok kobiety z młodszym mężczyzną budzi pewne emocje, gdzie jednocześnie powszechnie akceptowalny jest dojrzały mężczyzna spacerujący z młodą dziewczyną.

Jednak to podejście ulega stopniowym zmianom. Problemem stojącym na drodze ku pełnemu spełnieniu seksualnemu jest także fakt, że mężczyźni umierają szybciej, dlatego kobiety wcześniej stają się wdowami i w związku ze swoim wiekiem wychodzą z założenia, że nie powinny angażować się w kolejne związki. Jak wskazują badania, kobiety po 45 roku życia wciąż chcą być aktywne seksualnie, jednak po prostu brakuje im potencjalnych partnerów, stąd coraz częściej spotykane są kobiety, które szukają młodszych mężczyzn, którzy zaspokoją ich wciąż żywe potrzeby.

Menopauza nie jest barierą, która zatrzymuje współżycie płciowe kobiet. Jak już zostało wspomniane w artykule, często jest to kolejny etap życia, w którym seks nie niesie za sobą takich konsekwencji jak u młodszych koleżanek. Problemem jest to, że dojrzałe kobiety odczuwają swego rodzaju wstyd przed zbliżeniem, dlatego ważna jest zmiana podejścia partnerów do kontynuowania współżycia wraz z upływem lat. Konieczna jest szczera rozmowa z partnerem, w której oboje ustalą, jakie mają potrzeby. Seks nie jest zarezerwowany wyłącznie dla młodych kobiet, w każdym wieku powinien on dostarczać przyjemności, bez względu na zmarszczki na twarzy i siwe włosy.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Jak przebiega aktywność seksualna kobiet po 45 roku życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz