Szukaj

Implanty PIP: Holandia znów ostrzega

Podziel się
Komentarze0

Holenderskie władze zdrowotne ostrzegły tysiące kobiet w Holandii, którym wszczepiono implanty piersiowe PIP, produkowane przez francuską firmę Poly Implant Prothese. Alarm ten dotyczył wcześniej implantów wszczepionych po 2001 roku: trzeba było rozważyć ich usunięcie, ponieważ wyciekający z nich żel silikonowy może bardzo poważnie zagrozić zdrowiu pacjentek.Ministerstwo zdrowia w Holandii po raz pierwszy wyraziło swój niepokój odnośnie implantów PIP w 2010 roku. A teraz, oparciu o nowe wytyczne francuskich władz zdrowotnych, holenderskie ministerstwo teraz doradza kobietom, aby usunęły protezy wszczepione przed 2001 rokiem.

W dniu 12 marca 2012 roku, francuskie władze zdrowotne wystosowały list, który został wysłany do wielu europejskich krajów: w liście tym można przeczytać, że implanty PIP były sprzedawane przed 2001 rokiem.

Implanty silikonowe zostały zakazane we Francji w latach 1995 – 2001, z powodu niepokojów dotyczących zdrowia, ale w dalszym ciągu były produkowane i eksportowane przez firmę Poly Implant Prothese do innych europejskich krajów, wyjaśnia list.

Silikon przemysłowy, którym posługiwała się niesławna już firma PIP, może wyciekać z pękniętych implantów do organizmów kobiet. We Francji, 1 262 z 300 000 implantów wszczepionych kobietom właśnie pękły w ciągu ostatnich dwóch lat. Statystyki są więc naprawdę niepokojące.


Liczba kobiet, których dotyczy ten skandal, może więc być teraz znacznie większa niż wcześniej myślano; tym bardziej że ciągle jest niejasne, ile tak naprawdę tych implantów sprzedano poza granicami Francji.

Były właściciel firmy Poly Implant Prothese, Jean-Claud Mas, który czeka w więzieniu na proces, zaczął sprzedawać implanty już w 1992 roku. Poza tym, firma PIP produkowała protezy również dla mężczyzn (pośladki, piersi...).

Rzeczniczka holenderskiego inspektoratu zdrowia, pani Silvie Peijper mówi, że w Holandii nie rejestrowano implantów piersiowych, tak więc również sama Holandia nie wie, ile obywatelek tego kraju może być zagrożonych.

Holenderskie władze zdrowotne nieśmiało szacują tę liczbę na 2 700 kobiet, które mają implanty PIP od 2001 roku. Co było wcześniej, nie wie nikt.

Holenderskie władze poprosiły o wyjaśnienie tej kwestii francuskie władze już kilka tygodniu temu, po tym, jak holenderscy dziennikarze zaczęli stawiać pytania po opublikowaniu przez agencję prasową Reuters specjalnego raportu, zatytułowanego Special Report-The great French breast implant scandal.

Sprawa więc na pewno jeszcze jest w toku, i na pewno jeszcze nie jeden raz o niej usłyszymy.

Komentarze do: Implanty PIP: Holandia znów ostrzega

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz