Szukaj

Co łączy miesiączkę i menopauzę z chorobami krążenia i kości?

Podziel się
Komentarze0

Chińskie kobiety są mniej narażone na rozwój chorób układu krążenia, jeżeli pierwszy cykl menstruacyjny lub wejście w okres menopauzy następuje u nich później niż u ich rówieśniczek. W południowo-wschodniej prowincji Fujian, w Chinach, przyjrzano się grupie 3304 kobiet po menopauzie. Określono wiek ich pierwszej miesiączki i wiek menopauzy, aby zobaczyć, czego można dowiedzieć się o związku tych dwóch dat z potencjalnym ryzykiem różnych chorób.Badania opublikowane w The Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism wykazały, iż wcześniejsze wystąpienie menopauzy u Azjatek wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Ryzyko to jest znacząco niższe w przypadku kobiet, które miały więcej niż 50 lat w trakcie wejścia w okres menopauzy.

Natomiast kobiety, które miały 18 lat lub więcej w momencie wystąpienia pierwszego cyklu menstruacyjnego, wykazały niższe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.


Z kolei te, u których miesiączka wystąpiła wcześniej, narażone są dodatkowo na zwiększenie masy ciała i obwodu talii w późniejszym życiu.

Powiązania chorób układu krążenia i wieku wejścia w okres cyklu menstruacyjnego i wieku menopauzy były badane w do tej pory jedynie krajach zachodnich. Aktualne prace są jednymi z pierwszych, które miały na celu określenie, czy te same związki, zaobserwowane na łonie populacji zachodniej, występują też w populacji azjatyckiej.

Wyniki mogą mogą posłużyć lekarzom do identyfikacji kobiet, które są bardziej narażone na choroby serca czy osteoporozę.

- Ustalenie, kto jest w grupie ryzyka, może pomóc pracownikom służby zdrowia w zakresie wykrywania i zapobiegania chorobom układu krążenia i chorobom kości. Mają na tym skorzystać przyszłe działania, które podejmiemy w celu poprawy zdrowia i kondycji ludzkiego organizmu - zapowiada dr Chen z Fujian Medical University, jeden z autorów badania.


Komentarze do: Co łączy miesiączkę i menopauzę z chorobami krążenia i kości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz