Szukaj

1 na 5 kobiet nie wierzy w swoje ryzyko raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Mimo zindywidualizowanych narzędzi oceny ryzyka, opierających się na takich czynnikach jak historia rodzinna i zwyczaje życiowe, blisko 20% kobiet nie wierzy w swoje ryzyko zachorowania na raka piersi, informują naukowcy z University of Michigan Comprehensive Cancer Center.Główna autorka badania dr Angela Fagerlin mówi: - Jeżeli ludzie nie wierzą w liczby, które określają ich ryzyko, nie są w stanie podejmować decyzji słusznych z punktu widzenia medycznego.

Kobiety, które uważają, że ich ryzyko nie jest wysokie, pomijają strategie chemioprewencji, które mogłyby znacząco obniżyć istniejące dla nich zagrożenie. A kobiety, które uważają, że ich ryzyko jest większe, niż wskazuje to liczba, mogą poddawać się terapiom, które nie są w ich przypadku konieczne, a które mają długoterminowe konsekwencje.

Artykuł na ten temat ukazał się w Patient Education and Counseling.


Badacze przyjrzeli się 690 kobietom, których ryzyko raka piersi było większe niż przeciętne. Panie te wypełniły kwestionariusz, odpowiadając na pytania dotyczące wieku, pochodzenia etnicznego, osobistej historii raka piersi, liczby krewnych pierwszego stopnia z rakiem piersi.

Następnie powiedziano im, jakie jest ich ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu kolejnych 5 lat. Poinformowano je także odnośnie strategii prewencyjnych.

Po podaniu tych wszystkich informacji, poproszono je o przypomnienie sobie swojego ryzyka raka piersi w ciągu 5 lat. Jeżeli odpowiedziały niepoprawnie, zapytano dlaczego: zapomnienie, niezgoda z liczbą, błąd powiązany z zaokrągleniem liczby.

Okazało się, że 22% kobiet, które podały złą liczbę, zrobiło tak, gdyż się z nią nie zgadzały. Główną przyczyną braku zgody z podaną liczbą była rodzinna historia raka piersi lub jej brak.

Niektóre kobiety uważały, iż brak historii raka w rodzinie sprawia, że ich ryzyko jest naprawdę bardzo niskie. Inne z kolei powoływały się na „wewnętrzne przeczucie”, które im mówiło, czy ich ryzyko zachorowania na raka jest niskie, czy wysokie.

Komentarze do: 1 na 5 kobiet nie wierzy w swoje ryzyko raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz