Szukaj

Znieczulenie ogólne u małego dziecka a trudności w nauce w późniejszym wieku

Podziel się
Komentarze0

Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma „Anesthesiology”. Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników. W swojej najnowszej pracy grupa doktora Roberta Wildera z Mayo Clinic dowiodła, że stosowanie znieczulenia ogólnego u bardzo małych dzieci może mieć podobne konsekwencje.Naukowcy wykorzystali w swojej pracy dane 5357 dzieci urodzonych w latach 1976 - 1982 i na podstawie szczegółowej analizy historii poszczególnych pacjentów odkryli, że jednorazowe zastosowanie znieczulenia ogólnego u małego dziecka nie jest szkodliwe, natomiast podawanie środków znieczulających częściej zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia u dziecka trudności w nauce przed ukończeniem przez nie 19 roku życia.

Dzieci, które przed ukończeniem trzech lat przeszły więcej niż jedną operację w znieczuleniu ogólnym gorzej radziły sobie z czytaniem, pisaniem i liczeniem, niż wskazywał ich wynik w teście na inteligencję (IQ).


Jednocześnie naukowcy podkreślają, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy obserwowana przez nich zależność trudności w nauce i znieczulenia jest rzeczywiście wynikiem szkodliwego działania narkozy, ponieważ każdy kto otrzymuje znieczulenie ogólne przechodzi również operację chirurgiczną; tak więc teoretycznie przyczyną zaburzeń poznawczych może być też stres fizjologiczny podczas zabiegu lub problemy medyczne, które skłoniły lekarzy do dokonania operacji.

Jak tłumaczy doktor Wilder młody mózg jest zdecydowanie bardziej podatny na różne zaburzenia ponieważ dynamicznie rozwija się i rośnie, powstają nowe połączenia pomiędzy neuronami.

"Rodzice i lekarze muszą w przypadku każdego dziecka podejmować świadome decyzje, biorąc pod uwagę również informacje płynące z naszych najnowszych badań" - mówi doktor Flick, współautor pracy.

W innych projektach wykazano, że znieczulenie ogólne stosowane u małych dzieci może przyczynić się również do problemów z zachowaniem. Jednak zdaniem naukowców z Mayo Clinic niezbędne są dalsze szczegółowe badania współcześnie stosowanych środków znieczulających zanim jednoznacznie stwierdzi się, że narkoza sama w sobie jest szkodliwa.(PAP)

Komentarze do: Znieczulenie ogólne u małego dziecka a trudności w nauce w późniejszym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz