Szukaj

Znani artyści na rzecz walki z nowotworami dziecięcymi. "Czarodzieje uśmiechu 2"

Podziel się
Komentarze0

Od 16 września będzie można kupić płytę „Czarodzieje Uśmiechu 2”. Po raz drugi gwiazdy polskiej sceny muzycznej nagrały pro bono najpopularniejsze utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej. Wszystkie piosenki zaśpiewane zostały w nowych aranżacjach z udziałem utalentowanych wokalnie dzieci.Wykonawcy zrezygnowali z honorariów, a całkowity dochód ze sprzedaży krążka zostanie przekazany Fundacji Ronalda McDonalda na realizację programu „NIE nowotworom u dzieci”. Płyta będzie w sprzedaży we wszystkich restauracjach McDonald’s na terenie całego kraju.

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci. Tylko 8 proc. z nich jest właściwie diagnozowanych we wczesnym stadium choroby (I i II) dającym szanse na pełne wyleczenie. W Europie Zachodniej ten odsetek wynosi ponad 25 proc. W zaawansowanych fazach choroby (III i IV) szansa na wyleczenie jest dużo niższa, pomimo zastosowania nowoczesnych protokołów leczenia. Jak twierdzą specjaliści, współczesne osiągnięcia medycyny pozwalają wyleczyć z choroby nowotworowej większość dzieci, o ile we właściwym czasie podda się je terapii.

Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie nowotworu, najlepiej wtedy, gdy nie ma jeszcze wyraźnych objawów klinicznych. Służy temu nie tylko odpowiednia wiedza i wyszkolenie lekarzy, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale także zrozumienie i świadomość różnych środowisk społecznych.

Od kilku lat Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program „Nie nowotworom u dzieci”, którego celem jest propagowanie wśród rodziców konieczności przeprowadzania regularnych badań USG u dzieci. Fundacja stwarza każdemu rodzicowi możliwość darmowego wykonania takich badań. Pozwala ono bardzo dokładnie ocenić narządy wewnętrzne, wcześnie wykryć niektóre zaburzenia wrodzone i zmiany, które mogą usposabiać do rozwoju choroby nowotworowej. Takie badanie musi być jednak wykonane na dobrym sprzęcie i przez specjalistę, bowiem przy niewielkich stosunkowo wymiarach narządów wewnętrznych dziecka, trzeba mieć duże doświadczenie, by czegoś nie przeoczyć. By spełnić takie wymagania, Fundacja Ronalda McDonalda korzysta ze specjalnego ambulansu medycznego wyposażonego w aparaturę ultrasonograficzną. Ambulans dociera głównie do małych miast, gdzie dostęp do badań USG jest ograniczony. Do tej pory w ten sposób przebadanych zostało ponad 19 000 dzieci - kilkaset z nich trafiło do lekarzy specjalistów w celu dalszej diagnostyki i leczenia.


W celu finansowania realizacji programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacja pozyskuje środki od darczyńców. Duża ich część to efekt zbiórki publicznej. Konto organizacji zasilają też pieniądze pozyskiwane w ramach projektów specjalnych.

Przykładem takiej inicjatywy jest płyta „Czarodzieje Uśmiechu”, której druga już edycja ukaże się w sprzedaży w połowie września. Pomysł tego muzycznego projektu zaproponowała Majka Jeżowska.

Już po raz drugi zaprosiła do współpracy znane gwiazdy sceny muzycznej. Tym razem piosenki z jej repertuaru nagrali Halinka Mlynkova, Małgorzata Ostrowska, Ania Szarmach, Kuba Badach, Łukasz i Paweł Golec oraz Ryszard Rynkowski. Każdy z wokalistów bezinteresownie poparł akcję wykonując jeden ze znanych utworów Majki w duecie z utalentowanym dzieckiem - laureatem Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i melodia”, jaki co roku organizowany jest w Radomiu.
 
„Czarodzieje uśmiechu 2” jest już drugą płytą zrealizowaną w ramach muzycznego projektu wspierającego działalność Fundacji Ronalda McDonalda. Pierwszy krążek z utworami z repertuaru Majki Jeżowskiej ukazał się w czerwcu 2010 r. i został sprzedany w rekordowym nakładzie 70 tys. egzemplarzy. W ciągu zaledwie dwóch tygodni płyta uzyskała status Podwójnej Platyny.


Również tym razem na liście utworów znalazły się najbardziej znane przeboje Majki Jeżowskiej. Możemy posłuchać w nowych, niezwykłych aranżacjach takich piosenek jak „Najpiękniejsza w klasie”, „Margarita” czy „Laleczka z saskiej porcelany”. Nie zabrakło też piosenki-hymnu „Otwórzmy serca” skomponowanej przez Majkę do słów Jacka Cygana specjalnie na potrzeby tego projektu charytatywnego. Tak jak i w przypadku pierwszej płyty wykonali ją wspólnie wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie artyści. Album „Czarodzieje uśmiechu 2” będzie w sprzedaży w restauracjach sieci McDonald’s od 16 września br. Koszt płyty to 8,50 zł. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu sponsorskiemu firmy McDonald’s Polska.

„Wszystkim nam, dużym i małym artystom biorącym udział w tym charytatywnym projekcie, zależy, aby poprzez familijne piosenki „otwierać serca“ na los chorych dzieci i jednocześnie „wyczarować uśmiechy“ na twarzach słuchaczy” - mówi Majka Jeżowska, inicjatorka projektu, członek Rady Fundacji Ronalda McDonalda - „Dochód ze sprzedaży płyty jest naszą cegiełką w walce o jak najwcześniejsze wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Wierzymy, że wynik sprzedaży płyty „Czarodzieje Uśmiechu 2” co najmniej powtórzy zeszłoroczny sukces.”

Podobnie jak w roku ubiegłym dochód ze sprzedaży płyty zostanie w całości przekazany na realizację zadań programu „NIE nowotworom u dzieci” realizowanego przez Fundację Ronalda McDonalda. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom możliwa będzie dalsza walka z nowotworami u najmłodszych poprzez wczesną diagnostykę oraz edukację lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie skutecznego wykrywania symptomów tej choroby.

FUNDACJA RONALDA McDONALDA

Fundacja Ronalda McDonalda to zarejestrowana i działająca w Polsce od 2002 roku organizacja pożytku publicznego. Jest ona częścią większej, działającej w 54 krajach świata organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities (RMHC). Realizuje różnego typu programy służące dzieciom, w tym propagowanie znaczenia wczesnej diagnostyki i profilaktyki oraz pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową. Realizowany przez polski oddział Fundacji projekt „NIE nowotworom u dzieci” ma na celu poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u dzieci. Kwestia ta ma podstawowe znaczenie w powodzeniu i skuteczności późniejszej terapii. Przygotowane we współpracy z czołowymi polskimi onkologami dziecięcymi i pediatrami programy badań profilaktycznych oraz szkoleń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej służą poprawie sytuacji w tej dziedzinie. Finansowanie akcji Fundacji jest możliwe m.in. dzięki wpływom ze zbiórki publicznej, darowiznom oraz projektom specjalnym. Więcej informacji na stronie www.frm.org.pl.

Komentarze do: Znani artyści na rzecz walki z nowotworami dziecięcymi. "Czarodzieje uśmiechu 2"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz